BUX 137943.87 -1,11 %
OTP 44380 -1,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Debütált az új kötvényeladási konstrukció

2001. április 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tegnapi MNB-kötvénykibocsátás volt az első, amely nem szabad, hanem mennyiségi aukciós kötvényértékesítés keretében történt. Eszerint a jegybank a versenyző hozamajánlatok mellett a likviditási helyzet alakulása alapján határozta meg az értékesítésre felajánlott mennyiséget. Tehát a nyilvános ajánlattételben szereplő 200 milliárd forint értékű kibocsátási mennyiség nem az értékesíteni kívánt mennyiséget jelenti, ezt csak később határozza meg az MNB.
A mostani értékesítésen a kötvények 11,10 százalékos átlagos éves hozammal keltek el, ami az egy héttel korábbi eredménynél 7 bázisponttal magasabb. A kötvénysorozatra 58,6 milliárd forint összértékben érkeztek vételi ajánlatok, a jegybank viszont csak a korábban meghirdetett 27 milliárd forint értékben fogadott el. A legmagasabb elfogadott hozam 11,20 százalék, a legalacsonyabb pedig 11,01 százalék volt.
A másodlagos állampapírpiacon alacsony forgalom mellett a legtöbb futamidő esetében emelkedtek a referenciahozamok. A legjelentősebb mértékben, mintegy 12 bázisponttal a 3 hónapos futamidejű értékpapírok hozamszintje növekedett, a referenciahozam egyébként így éppen megegyezett az MNB-aukció átlaghozamával. A hozamemelkedésből egyetlenegy papír maradt ki, mégpedig az 5 éves futamidejű államkötvény. Itt a hazai befektetők vételi érdeklődése nyomán csökkent 8 bázisponttal a referenciaérték. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a 3 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyek mellett csütörtökön 3 és 10 éves futamidejű államkötvényeket bocsát aukcióra, míg szerdán két idén lejáró kötvényből szervez viszszavásárlási aukciót.
A jegybank ma teszi közzé a legfrissebb előzetes folyó fizetési mérlegadatokat, de az árfolyamokra vélhetően komolyabb hatást csak a jövő héten publikálandó márciusi inflációs számok, illetve az ezt megelőző várakozások okozhatnak. Az viszont kedvezőtlen, hogy szokatlan mértékben, közel 20 milliárd forinttal csökkent a külföldi befektetők tulajdonában lévő magyar állampapír-állomány, amelynek összértéke 813 milliárd forintra esett vissza.
A tartalékolási periódus első napján a várakozásoknak megfelelően emelkedtek a kamatok a bankközi forintpiacon. Az overnight árak több mint másfél százalékpontos emelkedés után 11 1/4 százalékon zártak. A tomnext árak megegyeztek az overnight kamatokkal, a piac tehát mára nem vár lényeges változást. A devizapiacon továbbra is az intervenciós sáv erős szélén jegyzik a forintot. Az euró záráskor 266,71/72 forinton, a dollár 303,35/50 forinton zárt.
M. J.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet