BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kamatemelkedés a forintpiacon

2001. március 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kismértékben, egy bázisponttal nőtt az átlaghozam az MNB három hónapos futamidejű kötvényeinek hétfői aukcióján. Az értékesítésen ezúttal 11,03 százalékos átlagos éves hozammal keltek el az értékpapírok, az egy és a két héttel korábbi 11,02 százalékos átlagos hozamszinttel szemben. A kötvénysorozatra az elsődleges forgalmazóktól 25 milliárd forint összértékben érkeztek vételi ajánlatok, amelyből a jegybank 19 milliárd forint értékben fogadott el jegyzéseket. A legmagasabb elfogadott hozamajánlat 11,04 százalék, a legalacsonyabb 11,00 százalék volt.
Az MNB új kibocsátási politikájának első lépéseként a jövő heti aukción a kibocsátás már a szabad aukciós forma helyett mennyiségi aukciós formában kerül meghirdetésre. Eszerint a jegybank a kibocsátási árat az aukciós ajánlatok, míg a mennyiséget a likviditási helyzet alakulása alapján határozza meg. Az MNB hétfői tájékoztatása szerint ezúttal is 200 milliárd forint össznévértékben ajánl fel megvételre a jegybanki instrumentumokból. A ténylegesen értékesíteni kívánt mennyiséget azonban az aukció előtti munkanapon 14 órakor teszi közzé, így a most nyilvánosságra hozott ajánlattételben a mennyiségi megjelölés csak tájékoztató jellegű.
A másodlagos állampapírpiacon csendesen indult a hétkezdet, a forgalom elmaradt a megszokottól. A referenciahozamok trend nélkül, különböző irányba és eltérő mértékben változtak. Megfigyelők szerint a kevés számú üzlet miatt nem lehet levonni komolyabb következtetéseket az árfolyamok alakulásából. Az általános vélemény szerint hosszabb távon is a stagnálás és az irány nélküli kereskedés lehet a mérvadó, hiszen a közeljövőben mérvadó makrogazdasági mutató közlése sem várható. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a 3 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyek mai aukciója mellett 6 és 12 hónapos értékpapírokat is árverésre bocsát.
A tartalékolási periódus végéhez közeledve ismét emelkedésnek indultak a kamatok a bankközi forintpiacon. Az overnight árak a pénzkereslet hatására több mint fél százalékponttal, 13 1/4 százalékig erősödtek, a legtöbb egynapos üzlet pedig 12 1/2-13 százalék között jött létre. A devizapiacon alacsony forgalomban a forint jegyzése nem mozdult el az intervenciós sáv erős széléről. Az eurót záráskor 266,56/60 forinton, a dollárt 298,35/50 forinton váltották. Az árutőzsde pénzügyi szekciójában a dollár elszámolóára minimális forgalom mellett a 0,30 forinttal emelkedő egyhetes, valamint az áprilisi lejárat kivételével nem változott, miközben az euró határidős elszámolóára 0,01-0,80 forinttal emelkedett.
M. J.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet