Nem változott az átlaghozam az MNB 3 hónapos futamidejű kötvényeinek tegnapi aukcióján. Az értékesítésen - akárcsak az előző heti és a két héttel korábbi kibocsátáson - ezúttal is 11,02 százalékos hozam alakult ki. A mostani kötvénysorozatra 28,5 milliárd forint összértékben érkeztek vételi ajánlatok, amelyekből a jegybank valamivel több mint 21 milliárd forint értékben fogadott el. A legmagasabb elfogadott hozamajánlat 11,04 százalék, a legalacsonyabb 10,99 százalék volt.
A jegybank egyébként tegnap jelentette be, hogy áprilistól változnak az MNB-kötvények értékesítési feltételei, a jelenleg alkalmazott szabad aukciós formáról ugyanis áttérnek a mennyiségi aukcióra. Eszerint a jegybank a versenyző hozamajánlatok mellett a likviditási helyzet alakulása alapján meghirdetett mennyiségű kötvényt értékesít ajánlati áron. Az aukciókon a jegybank árelfogadó magatartást kíván tanúsítani, és az aukción kialakult hozammal nem kíván kamatjelzést adni.
Ezúttal inkább az eladók domináltak a hét első kereskedési napján a másodlagos állampapírpiacon. Közepes forgalom mellett a referenciahozamok minden futamidőnél emelkedtek. Jelentősebb változás inkább a hozamgörbe éven túli szakaszát jellemezte, legnagyobb mértékben, 10 bázisponttal a kétéves államkötvény hozama nőtt. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a héten a 3 hónapos diszkontkincstárjegy mai aukciója mellett 2 és 5 éves, fix kamatozású államkötvényeket bocsát aukcióra. A kincstárjegyből 10 milliárd, a kötvényekből 20 milliárd, illetve 16 milliárd forint lesz a felkínált mennyiség.
A piacon elterjedt egyes vélemények szerint az igen rossz inflációs adatok miatt középtávon jelentősen emelkedhet a hozamszint az éven belüli lejáratok esetén. A lapunk által megkérdezett elemzők viszont azt emelték ki, hogy egyelőre nem látszik a külföldiek elfordulása a magyar állampapírpiactól, hiszen a legfrissebb adatok szerint állampapír-állományuk meghaladja a 820 milliárd forintot. A hónap hátralevő részében pedig csak a tavalyi GDP-adat érdemel említést.
Továbbra sem csökkent a kamatszint a bankközi forintpiacon. Az overnight kereskedés a múlt heti 12 3/4-13 1/4 százalék között folyt, és a héten esedékes adófizetési kötelezettségek miatt a kereskedők egyelőre nem számítanak jelentősebb mérséklődésre. A devizapiacon a forint árfolyama a napközbeni gyengélkedés után az intervenciós sáv erős szélén, a centrumtól számított 2,22 százalékon zárt. Az euró jegyzése 266,45/55 forinton, a dolláré 296,60/80 forinton fejezte be a kereskedést.
M. J.
