Csökkent az aukciós hozamszint az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) keddi kibocsátásán, amelyen három hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyeket hoztak forgalomba. Az értékesítésen 10,97 százalékos átlaghozam alakult ki, amely 9 bázisponttal alacsonyabb az előző heti eredménynél. A kincstár 10 milliárd forint értékű állampapírt ajánlott fel és bocsátott ki végül, annak ellenére, hogy közel 35 milliárd forint összértékben érkeztek vételi ajánlatok az elsődleges forgalmazóktól. Az elfogadott legmagasabb hozamajánlat 11,00, a legalacsonyabb pedig 10,70 százalék volt.
A másodlagos állampapírpiacon az erősödő kereslet következtében kismértékben, mintegy 1-5 bázisponttal csökkentek a referenciahozamok. A nagyobb mértékű elmozdulás az éven belüli lejáratokat jellemezte, míg hosszabb távon inkább a kötvényaukciók előtti kivárás volt tapasztalható. A csütörtöki kibocsátáson 2 és 5 éves, fix kamatozású állampapírokat árverez a kincstár 20-20 milliárd forint értékben.
Az elmúlt napok után tegnap már enyhült a likviditásszűke a bankközi forintpiacon. Az élénk kereskedésben mérséklődtek a kamatok. Az egynapos üzletek zömét ezúttal 12 1/4-12 1/2 százalék között kötötték, szemben a hétfői 13 százalékos árakkal. A tomnext piac áralakulása alapján ma tovább mérséklődhetnek a kamatok. A keddi kéthetes depotenderen a bankok csak 105 milliárd forintnyit jegyeztek le az MNB által felajánlott 190 milliárd forintos keretösszegből. A szerdán lejáró 218 milliárd forintnyi kéthetes betétből tehát csak ennyi áramlik vissza a jegybankhoz, a többi a pénzpiacra kerülve tovább növelheti a likviditást.
A devizapiacon a keresztárfolyamok mozgása miatt kissé megélénkült a forgalom, a jegyzések azonban nem változtak lényegesen. A forint árfolyama az intervenciós sáv erős szélén, a centrumtól számított 2,23 százalékon zárt. A nap végén az eurót 265,73/78 forinton, a dollárt 292,00/293,10 forinton váltották.
M. J.
