Ismét emelkedett a hozamszint a 3 hónapos futamidejű jegybanki kötvények tegnapi aukcióján. A múlt heti értékesítés eredményénél ezúttal 9 bázisponttal magasabb, 11,02 százalékos átlaghozam alakult ki. A befektetőktől közel százmilliárd forint értékben érkezett ajánlat, amelynek az MNB mintegy harmadát fogadta csak el. A maximális hozam 11,04 százalék, a minimális pedig 10,95 százalék lett.
A hét első kereskedési napján nem alakult ki egyértelmű trend a másodlagos állampapírpiacon.
A holnapi diszkontkincstárjegy-lejáratra reagálva a befektetők a rövid futamidejű értékpapírokat keresték, de ez nem látszott meg a referenciahozamok alakulásán. A hozamszintek különböző irányban és csak kismértékben változtak, és a legnagyobb változás sem haladta meg a 6 bázispontot. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) a héten a 3 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyek mellett 2 és 5 éves, fix kamatozású államkötvényeket is felkínál értékesítésre. A meghirdetett mennyiség az éven belüli papírokból 10 milliárd, míg a kötvényekből 20 milliárd forint lesz.
A bankközi forintpiacon tovább emelkedtek a kamatok. A likviditásszűke miatt már 13 százalék felett is kötöttek egynapos ügyleteket, ami több mint fél százalékponttal haladja meg a múlt pénteki záróárakat. A kamatok mai alakulására adhat támpontot, hogy hétfőn a tomnext piacon záráskor már 12 százalékon is született kötés.
A devizapiacon a külföldi adósságállományról közzétett reggeli adatok okoztak csalódást, ezért a délelőtt folyamán átmenetileg gyengült a forint. A kereskedés végére azonban ismét erősödött a hazai fizetőeszköz árfolyama, és a napot az intervenciós sáv erős oldalán, a centrumtól számított 2,24 százalékon fejezte be. Az eurót 265,68/72 forinton, a dollárt 288,45/55 forinton váltották.
M. J.
