Kedden is a Federal Reserve nyíltpiaci bizottságának ülését övező kamatcsökkentési várakozások határozták meg a befektetők hangulatát. Úgy tűnik, a piaci szereplők döntő többsége 50 bázispontos mérséklésre számít. Az ebbéli reményeket az USA bizalmi indexének esése is tovább erősítette, ugyanis elemzők szerint a januári mutató vártnál erőteljesebb zuhanása cselekvésre kell, hogy késztesse a Fedet. A csalódást keltő érték nyomán mindhárom tengerentúli börzeindex esésbe kezdett, ám később úgy tűnt, ha lassan is, de magukhoz térnek. A 41 százalékos profitnövekedésről beszámoló Nokia esetében a befektetők inkább a cég kedvezőtlen prognózisára reagáltak. A finn nagyvállalat közölte, hogy az első negyedévben 25-30 százalékos piacbővülésre számít, míg korábban az első félévet illetően 25-35 százalékos növekedést jósolt. Mindez persze lehúzta a távközlési papírok jó részét, de a PC-gyártók sem szerepeltek fényesen. A bizalmi index miatt bekövetkezett esésből elsőként a Dow Jones lábalt ki, az ipari átlag legerősebb támaszát a vártnál jobb eredményt bejelentő Procter & Gamble jelentette.
Európában a Nokiának betudhatóan lefelé mozdultak el a távközlési papírok, ám a londoni börzén jegyzettek kivételt jelentettek, ugyanis ott még a hétfői Nasdaq-emelkedés hatott. Az USA-beli elbocsátásokat bejelentő DaimlerChrysler Frankfurtban tovább esett, a párizsi tőzsdét viszont a bank- és energiarészvények húzták fel. Az eurónak lendületet adott az amerikai bizalmi index, az európai közös pénz lapzártánkkor már 92,75 centen állt.
Tokióban a Fed-kamatvágásba vetett bizalom tovább erősítette a chipgyártók árfolyamát, ám a pénzügyi cégek esése nyomán a Nikkei alacsonyabban zárt.
Á. V.
