A budapesti vásárváros területén, összesen 5200 négyzetméteren rendezik meg december 8-11. között a Dél-Korea Termékshow-t, amellyel először mutatkoznak be a délkelet-ázsiai országot reprezentáló cégek, melyek száma eléri a nyolcvanat. Közöttük lesznek a nálunk is ismert és forgalmazott márkájú autógyártók - a Hyundai, a Daewoo és a Kia -, a magyarországi leányvállalatokkal is rendelkező informatikai és szórakoztatóelektronikai termékeket készítő vállalatok, a Samsung és az LG Electronics, valamint a pénzintézetet működtető Hanwha. A dél-koreai termékeket bemutató kiállítást a Magyarországra látogató Kim De Dzsung, a Dél-koreai Köztársaság elnöke nyitja meg, ezzel is hangsúlyozva a rendezvény fontosságát.
Az elmúlt egy évtizedben dél-koreai cégek összesen 200 millió dollárt fektettek be Magyarországon, ennek csaknem a felét tavaly - mondta a NAPI Gazdaság kérdésére Kim Sang Chul, a Dél-koreai Kereskedelmi Központ (Kotra) budapesti igazgatója. (A kiállítást a Kotra szervezte.) A két ország külkereskedelmi kapcsolatában egyelőre a dél-koreai cégek exportja mintegy háromszor nagyobb, mint a Magyarországról érkező exporttermékek összértéke. Itthonról elsősorban élelmiszer-ipari termékeket szállítanak Dél-Koreába, onnan pedig főleg gépek, berendezések, személyautók és haszonjárművek, informatikai és szórakoztatóelektronikai termékek, valamint háztartási gépek kerülnek Magyarországra.
Tavaly mintegy 290 millió dollár értékben érkeztek különféle áruk a délkelet-ázsiai országból, ez az idén várhatóan 270 millió körül alakul. Az MTI tájékoztatása szerint ez év januárja és szeptembere között a Dél-Koreába irányuló magyar kivitel 22,8 millió dollár volt, az onnan származó behozatal pedig 256,7 millió dollárt tett ki. A tavaly még növekvő külkereskedelmi forgalom megtorpant, hiszen Dél-Korea az első kilenc hónapban 44,1 százalékkal kevesebb árut importált Magyarországról és 32,2 százalékkal esett vissza a hazánkba irányuló exportja.
A Dél-Korea Termékshow 2001 kiállításra mintegy 20 ezer látogatót várnak, a rendezvényt a nagyközönség ingyen tekintheti meg. Várhatóan nagyszámú érdeklődőt vonz majd a kiállításnak a jövő évi labdarúgó-világbajnokság előkészületeit és a modern stadionokat bemutató része. Ezenkívül gasztronómiai bemutatókat is tartanak s turisztikai látványosságban is lesz részük a látogatóknak.
Bubrik Gáspár
