BUX 138628.15 -0,62 %
OTP 44630 -0,65 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végzetesen beszűkült a mozgásterünk

Debrecenben a helyi gazdaság fejlődésének lokomotívját a magas hozzáadott értékű iparágak és szolgáltatások adják - mondta lapunknak Kósa Lajos polgármester. A város törekvéseit visszaigazolják az utóbbi időben végrehajtott jelentős fejlesztések. A Debreceni Vagyonkezelő Zrt. működésének harmadik szakaszába lépett, amikor a holdingrendszert újabb területekre is megpróbálják kiterjeszteni.

2008. május 27. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- Nagyjából egy éve, hogy lapunknak úgy nyilatkozott: nem tudják, hogy mennyi pénz jut Debrecennek az innovációs pólus program keretében. Tisztább lett-e a kép, illetve vannak-e már kézzelfogható eredmények?
- Rengeteg programot és előtanulmányt kellett készítenünk az azóta eltelt időben, de érdemi változás nem történt. A fő problémát abban látom, hogy amit a pólusprogram indulásakor a kormány kitalált, nem vitte következetesen végig. A program előrehaladását ráadásul időközben három-négy minisztercsere is nehezítette, mivel minden új gazda egyben új koncepciót is jelentett. Sok kézzelfogható eredményről így nem tudok beszámolni. Ráadásul a klaszterekre (hálózatokra) épülő gazdaságfejlesztési koncepciónak számos buktatója van, és ami papíron esetleg működött, a gyakorlatban az is megkérdőjelezhető.
- A klaszterek még a Fidesz kormányzása, illetve Matolcsy György gazdasági minisztersége idején kerültek a gazdaságfejlesztési program középpontjába. Mi változott azóta ezen a téren?
- A gyorsúszás jó dolog, mert ebben a stílusban lehet a leggyorsabban haladni. De nem mindegy, hogy egy feszített víztükrű medencében készülök az olimpiára vagy a viharos tengeren kell a túlélésért küzdenem. Az utóbbi esetben inkább mellen fogok úszni, mert az a stabilabb. A Matolcsy-korszakban a klaszterek egy fejlődőben lévő gazdaság mellett optimális stratégiát jelentettek. Ma, amikor összeomlóban van a magyar gazdaság, a fejlődési pályára való visszatérés érdekében új gazdaságfejlesztési koncepcióra, a növekedés újraindítására van szükség.
- Ez nem áll távol a kormány álláspontjától sem, amennyiben először a - jelentős részben persze maga által előidézett - költségvetési válsághelyzetet akarta elkerülni, de most már a növekedést helyezné a gazdaságpolitika előterébe.
- Éppen azt kellett volna a legkevésbé csinálni, amit a kormány tett. Egy hasonlattal élve: tegyük fel, hogy fáj a fogunk. Jön a fogorvos és kihúzza az összeset. Igaz, hogy megszűnik a fogfájás, de okos megoldás ez? A Gyurcsány-kormány a kiigazítást olyan áron érte el, hogy az a beteg halálát okozza. Közgazdasági értelemben a konvergenciaprogram azért is csőd, mert olyan eszközökhöz nyúlt, amelyekben nincsenek tartalékok - ilyen például az adóemelés. Így végzetesen beszűkült a mozgásterünk. Ezzel nem azt mondom, hogy nem kell költségvetési stabilitás, de nem ilyen áron kell elérni.
- A Debreceni Vagyonkezelő Zrt.-t látszólag nem érintette a visszaesés és mára Kelet-Magyarország egyik legtőkeerősebb vállalkozásává fejlődött. A holdingrendszerű szervezeti megoldást ráadásul sokan mintaként említik. Milyen újabb célokat tűztek ki a közeljövőre?
- A Debreceni Vagyonkezelő működését valóban sokan példaértékűnek tartják. A holdingszervezet kialakításával az első körben az volt a tervünk, hogy növeljük a hatékonyságot és a pénzügyi eredményességet, valamint minden cégünk a saját ágazatában legalább a magyarországi középmezőnyben legyen. E célokat elértük, a második szakaszban pedig arra törekedtünk, hogy új piacokat szerezzünk a vállalatoknak. Mára pedig harmadik szakaszba léptünk, amikor a holdingrendszert próbáljuk kiterjeszteni újabb területekre is.
- E folyamat eredménye lehetett az is, hogy a közelmúltban a debreceni egészségügyi cégekből is egy holdingtársaságot szerveztek. Mennyiben alkalmazhatók a közműveknél használt megoldások az egészségügyi ágazatban?
- A kontrolling- és cash flow-rendszer vagy a finanszírozás, a vagyonkezelés és a beszerzés esetében jól hasznosítható tapasztalatokra építhetünk. Egészségügyi cégeink holdinggá szervezése ráadásul egyszerűbb feladat, mint korábban, mivel a vállalatok profilja egynemű. Ugyanakkor nehezíti a helyzetet, hogy a tulajdonosi szerkezetük bonyolultabb: Debrecen mellett idetartozik a megyei önkormányzat, sőt újabb helyi önkormányzatok is csatlakoznának, akár tulajdonosként is. Ennek eredményeképpen továbbra is közösségi tulajdonban maradnak a cégek, de nagyobb területet tudnak majd ellátni és nagyobb tőkeerőre tehetnek szert.
- A vízmű már a határon túl is terjeszkedik, Székelyudvarhelyen és Nagyszalontán. Terveznek-e hasonló akvizíciókat önkormányzati tulajdonú cégeknél?
- Mennénk előre, de ez elsősorban tőkeerő kérdése, ráadásul olyan környezetben kell érvényesülnünk, amelyben sok cég a túlélésért küzd. Ezzel együtt az egészségügyi holding esetében gondolkodunk a szolgáltatási kör bővítésén, hogy például egy plasztikai sebészeti központ üzemeltetésének eredményéből finanszírozni tudjuk az olyan profitot nem hozó területeket, mint az ápolás.
- Egy másik fontos vagyonelemre, a debreceni repülőtérre kiírt tenderen mikorra várható eredmény?
- Nyáron szerződést köthetünk, a versenyben már csak két cég maradt állva. Fontos, hogy itt is együttműködés kialakítására törekszünk, nem a reptér privatizálása a cél.
- Túllépve a közösségi tulajdonban lévő vállalkozásokon, hogyan tudja Debrecen város saját forrásaiból támogatni a helyi vállalkozókat?
- Gazdaságfejlesztési programunk fő célja, hogy a helyi gazdaság fejlődésének lokomotívját a magas hozzáadott értékű iparágak és szolgáltatások adják. Ezek azon tulajdonságainkra építhetnek, amelyek a leginkább rendelkezésünkre állhatnak, ha sokat dolgozunk érte: ez a jól képzett, magasan kvalifikált munkaerő, így kiemelten fontos a szakoktatási rendszer vagy az egyetem fejlesztése.
Törekvéseinket igazolja, hogy az elmúlt időszakban Debrecenben jelentős fejlesztést hajtott végre az informatikai területen a SEI, a T-Systems és a British Telecom, a szintén magas hozzáadott értéket termelő területnek számító egészségügyben az Omninvest, a TEVA, a Richter, miközben a város is beszállt a sugársebészetben használt gammakés fejlesztésébe. Ami az erőnkből telik - ide sorolható a telek és az infrastruktúra biztosítása megfelelő áron vagy az oktatás fejlesztése -, azt megtesszük. De elértük a korlátainkat, mivel nem tudjuk a magyar adórendszer lehetetlenségét kivédeni, amely ráadásul pont az alacsony költséghányaddal dolgozó high-tech iparágakat sújtja a legjobban. Hiába fejlesztette volna tevékenységét Debrecenben a National Instruments, a cég illetékesei világossá tették, hogy az adószabályok miatt inkább Malajziában próbálkoznak. A helyi adóval ezt mi csak kismértékben tudjuk ellensúlyozni.
- Sokszor hangsúlyozza a helyi vállalkozások fejlesztésének szükségességét, nemrégiben ugyanakkor bírálatot kapott a debreceni ellenzéktől, hogy a volt megyei könyvtári épület hasznosítására kiírt tender elbírálásakor nem egy helyi vállalkozás pályázatát támogatta.
- Nem támogattunk senkit, visszavontuk a pályázatot. Ugyanis rájöttünk, hogy rosszul írtuk ki: olyan szempontokat is felértékeltünk előzetesen, amelyek nem voltak előnyösek az önkormányzat számára. Az előírt beruházások kapcsán ugyanis nem kötöttük ki ezek formáját: egy nagyobb, de egy bármikor más helyre vihető számítógép-beszerzés esetén például nem Debrecen fejlődését szolgálta volna az előírt fejlesztési kötelezettség. A helyi szocialisták támadásai azért is vitathatók, mert szoros kapcsolatban áll velük az általuk előnyben részesített pályázó.
- Az ország másik szegletében, Győr-Moson-Sopron megyében nemrégiben egy közvélemény-kutatáson a legnépszerűbb politikusnak bizonyult. Ha a következő országgyűlési választás nyomán a Fidesz kerülne kormányzati pozícióba, milyen szerepet szánna magának az országos politikában?
- A kormányzás csapatjáték. A mai helyzetben egyelőre nem lehet eldönteni, hogy mi lenne a lehető legjobb felállás 2010-re vagy amikor a választások lesznek. Én mindent szívesen csinálok, ha értelmét látom. Ilyen a debreceni polgármesteri pozíció is: nagyszerű munka, imádom csinálni. Az ország második városát vezetni varázslatos. Persze ha tudok másban segíteni, természetesen azt is megpróbálom, talán van már némi vezetési tapasztalatom.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet