BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kogenerációs erőművek az Édász részvételével

Szombathely városa, az Édász Rt. és a Szombathelyi Távhőszolgáltató nemrégiben két kogenerációs erőmű megépítéséről írt alá megállapodást - értesült a NAPI Gazdaság. A beruházás értéke meghaladja a 2,5 milliárd forintot, az erőműveket várhatóan még ebben az évben átadják. Az berendezések üzembe állítása után a távhőszolgáltatók jóval olcsóbban juthatnak az energiához.

2002. július 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közelmúltban 2,5 milliárd forintos beruházásról szóló együttműködési szerződést írt alá az Édász Rt., Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Szombathelyi Távhőszolgáltató (SZT) Kft. - értesült lapunk. A megállapodás értelmében a két társaság létrehozta a Szombathelyi Erőmű (SZE) Rt.-t, melyben az Édász 80, az SZT 20 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. A beruházás során a SZE egy 6 megawatt, illetve egy 1,1, megawatt villamos teljesítményű kogenerációs erőművet épít meg az év végéig, valamint a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. és a város önkormányzata egy faapríték-tüzelésű erőművet is létrehoz. Ezzel együtt az Édász 25 százalékos tulajdonrészt szerzett az SZT-ben is, törzstőkeemeléssel, törzstőkén felüli befizetéssel, illetve tulajdonrész-vásárlással. Az SZT-ben a fennmaradó részt továbbra is a szombathelyi önkormányzat birtokolja a jövőben. A kogenerációs és a faapríték-erőmű beruházásaihoz a cégek több mint egymillió euró PHARE-támogatást, az osztrák Kommunal Credittől pedig hasonló összeget kaptak. A beruházási megállapodáson kívül 15 évre szóló üzemeltetési, karbantartási és hőeladási, illetve -vételi megállapodást is kötöttek a társaságok. A két új, villamos és hőenergia előállítására is alkalmas, gázmotoros erőművet a város két különböző pontján építik majd fel és az SZT várhatóan 45 százalékkal olcsóbban juthat az előállított hőenergiához, mint ha más forrásból szereznék be azt. Ezzel a távhőszolgáltatás ára a szakemberek szerint részben függetleníthető a várható gázáremelkedéstől. Mivel a szolgáltató közvetlenül, ezért olcsóbban jut az energiához, a fennmaradó forrást előreláthatóan a hőtávvezetékek, valamint hőközponti rendszerek és kazánok felújítására és korszerűsítésére költhetik a jövőben.
Az SZT négy éve készül a beruházásra, melynek finanszírozásához eredetileg a Világbank nyújtott volna segítséget. Mivel azonban a pénzintézet tavaly nyáron kivonult hazánkból és a kelet-közép-európai térségből, új befektetőket kellett keresnie a SZT-nek. A két potenciális befektető partner a nyertes Édász, valamint az osztrák Energie Comfort volt.
B. A.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet