BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Többmilliárdos infrastruktúra-fejlesztés Hajdúböszörményben

Hajdúböszörmény infrastruktúrája általában jónak mondható, azonban - főként a szennyvízhálózat kiépítésében - még van lemaradása. Ennek ledolgozására a város címzett támogatásra pályázott a közelmúltban, melyet meg is nyert. Az összességében 1,8 milliárd forintos beruházást lakossági és önkormányzati pénzzel egészítették ki, így a közeljövőben elkezdődhetnek a munkálatok. Ezenkívül 2,3 milliárd forintból 14 településsel összefogva egy közös szilárdhulladék-lerakó pályáztatását is megkezdte az önkormányzat.

2002. május 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hajdúböszörményre húsz éve még a lakosság elvándorlása volt a jellemző, mára azonban ez a folyamat megfordult, és az elmúlt tíz év alatt mintegy 2500 fővel gyarapodott a jelenleg 32 400 körüli lélekszámú város. Korábban ugyanez volt a tendencia a munkába járók között is, azaz az 1980-as években több hajdúböszörményi járt dolgozni Debrecenbe, Téglásra, Borsodba, most viszont a nagyvárosokból jönnek Hajdúböszörménybe az emberek - mondta lapunknak Lázár Imre polgármester. A város az átlagnál magasabb, 8 százalékos munkanélküliséggel küzd, a polgármester szerint az állástalanok fele tartós munkanélküli. Az időszakosan munka nélkül maradtakat a város munkaügyi központja továbbképzésekkel próbálja elhelyeztetni. Hajdúböszörménynek több középiskolája van, melyekben magas színvonalú - többek között mezőgazdasági, ipari, kereskedelmi - oktatás folyik. A végzős diákok 90-95 százaléka el tud helyezkedni a térségben. A város egyébként a közelmúltban több mint 350 millió forintból bővítette a Széchenyi István Mezőgazdasági Szakközépiskola kollégiumát, illetve a Bozsik program keretében 50 millió forintot költött egy műfüves pálya kialakítására is.
A városban 34 intézmény működik, melyek fenntartása rengeteg pénzt emészt fel. Idén például a 4,1 milliárd forintos költségvetésből 1,6 milliárd forintot költ a város az oktatási intézmények fenntartására, míg a felújításokra csupán ezek töredéke jut. Ezenkívül idén mintegy 50 millió forintot költött az önkormányzat az intézmények számítástechnikai fejlesztésére.
A város éves adóbevétele mintegy 600 millió forint. Hajdúböszörményben 2 százalék az iparűzési adó, melyből a 100, illetve a 150 főnél több alkalmazottat foglalkoztató, újonnan betelepülő cégek kedvezményt kaphatnak. Ezenkívül van építményadó, vállalkozási, illetve lakossági kommunális adó is. Eddig mintegy 1600 cég indult el a városban, ezek háromnegyede 1-3 fős mikro- és kisvállalkozás. A középvállalkozások a polgármester elmondása szerint textil-, bőr-, illetve fémgyártó cégek, melyek a hazai piac mellett Németországba, Hollandiába, illetve Franciaországba szállítanak. A városban két nagyobb mezőgazdasági üzem is működik. Hajdúböszörmény határában 34 ezer hektárnyi földterület van, ezek egyik felét szövetkezeti, másik felét pedig családi gazdaságok művelik meg.
A város infrastrukturális ellátottsága jó; a telefonhálózat teljes, a gázközmű kiépítettsége 65-67 százalékos, a szennyvízcsatorna-rendszer azonban csak a város egyharmadát éri el. Ez utóbbinak a fejlesztésére a város a közelmúltban nyert címzett támogatást, amit lakossági és önkormányzati pénzzel kiegészítve kívánnak megvalósítani. Így a tervek szerint két év alatt mintegy 40 kilométernyi szennyvízcsatornát építene meg Hajdúböszörmény, összességében 1,8 milliárd forintból.
Jelenleg folyik annak a szilárdhulladék-lerakó telepnek a pályáztatása, melyet 14 környékbeli településsel közösen valósítanak meg. Erre a beruházásra ISPA-támogatást nyert el Hajdúböszörmény, a teljes beruházás 2,3 milliárd forint. A városban a közelmúltban beindult a bérlakás-fejlesztési program is, egy 12 lakásos ingatlan felépítésére a város 41 millió forint támogatást nyert a Széchenyi terv keretében, most a beruházás előkészítését végzik - közölte a polgármester. Az önkormányzat évente összesen 25 millió forinttal támogatja a költségvetésből a fiatalok lakáshoz jutását; a pénzt - meghatározott pontrendszer alapján - egy szakbizottság osztja szét. A kapható maximális összeg 400 ezer forint.
Hajdúböszörményben van termálfürdő is, melyet egy a közelben lévő 27 hektáros területen kívánják továbbfejleszteni - közölte Lázár. Erre a területre jelenleg is keresnek befektetőket. A polgármester elmondása szerint konkrét ajánlat egyelőre nem érkezett, bár több beruházó is érdeklődött a terület iránt.
Ez év novemberétől tovább javul Hajdúböszörmény megközelíthetősége, ugyanis a tervek szerint ekkorra készül el az M3-as autópálya újabb, Polgárig elérő szakasza tovább épülne, közvetlenül a város mellett halad el. A polgármester szerint ez további fejlesztéseket indukálhat, főleg a logisztikai, raktározási beruházások terén. A városnak egyébként nincs még ipari parkja, csupán egy ipari övezete, ám a megépülő gyorsforgalmi út mellé mindenképpen szeretnének egyet létesíteni. Az ehhez szükséges területek felvásárlása, illetve a fejlesztési tervek előkészítése jelenleg is zajlik.
Hajdúböszörményben több állandó kulturális rendezvény is szerveződött az évek folyamán. Ilyen például a Hajdú Hét, amely elsősorban kulturális, és gazdasági programokat kínál az odalátogatóknak. Ezenkívül minden tavasszal megrendezik a gazdanapokat, amelyen a gazdálkodók fórumok, előadások keretében értesülhetnek a gazdaság őket érdeklő történéseiről. A város turisztikai jellegét kívánja erősíteni a Hajdúváro-sok Szövetsége, illetve az általuk kiadott számos időszaki kiadvány. Idén júliusban 38. alkalommal rendezik meg Közép-Európa egyik legrégibb, háromhetes művésztelepét, valamint tizedik alkalommal a most már hagyományosnak mondható klasszikus gitártábort is - közölte a polgármester.
Bakonyi Attila

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet