BUX 138843.55 0,89 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az AES korszerűsíti a Tisza II. Erőművet

A Tisza II. Hőerőmű két áramtermelő blokkjának környezetvédelmi felújítására egyenként egy-egy milliárd forintot költ a tiszaújvárosi Tisza Erőmű Kft. amerikai tulajdonosa, az AES konszern.

2002. április 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár a Tisza II. Hőerőmű a jelenlegi környezetvédelmi előírások szerint 2004 végéig üzemelhetne, az AES úgy döntött, hogy megkezdi az EU-konform környezetvédelmi átalakításokat. Ennek köszönhetően felére csökken a nitrogénoxid-kibocsátás. A beruházást elsősorban az tette lehetővé, hogy a Tisza II. Erőmű két blokkja, a kettes és a hármas már rendelkezik hosszú távú áramvásárlási szerződéssel.
Az AES csaknem egyéves előkészítés után az amerikai-brit Alstom Combustion Services Ltd.-vel és a magyar Fisher Rosemunt Kft.-vel írta alá a szerződést a környezetvédelmi beruházás kivitelezésére. Az előbbi cég a kazánok gépészeti átalakítását, az utóbbi az irányítástechnikai fejlesztéseket végzi. Az Alstom egyébként az AES széntüzelésű erőművei közül legutóbb az amerikai Wales városában lévőt modernizálta.
A beruházás finanszírozására kiírt versenytárgyalást a Budapest Bank Rt. nyerte meg.
Az AES-nek - amely az elmúlt évben 3500 gigawattóra villamos energiát termelt a tiszaújvárosi Tisza II. Erőműben, valamint a tiszapalkonyai és a berentei hőerőműben - az elmúlt időszakban mintegy 300 millió dollárnyi magyarországi beruházása hiúsult meg. Bár a cég megnyerte a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. kapacitástenderét, mégsem építi fel a 191 megawatt teljesítményre tervezett földgáztüzelésű, gázturbinás, kombinált ciklusú erőművét Tiszaújvárosban. Az erőmű építésére alakult AES-Főnix Kft.-vel az MVM az előszerződést követően azért nem kötött végleges megállapodást, mert az AES a Főnix-projekthez nem szerezte meg az előzetes erőmű-létesítési és környezetvédelmi engedélyt. Szakemberek szerint az AES nem mondott le véglegesen ennek az erőműnek a felépítéséről.
I. S.

Illésy Sándor
Illésy Sándor

Ez is érdekelhet