BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Három terület pályázik ipari park címre az idén

Veresegyház a budapesti agglomeráción belül nem tartozik a legjelentősebb városok közé, de a szűkebb régióban egyre nő a súlya, hatósági feladatokat vesz át és munkahelyeket kínál a környékbelieknek. Itt működik a Pharmavit, már letelepült és újabb üzemet épít a General Electric és még mindig sok cég települ a városba, amelynek igen jó az infrastruktúrája. Az önkormányzat fontosnak tarja az idegenforgalom fellendítését is, ezért részt vesz egy szállodaépítésben. Mivel Veresegyházon termálvíz is van, elsősorban a gyógyulni vágyókra számítanak és egyre nagyobb az igény arra is, hogy a vállalkozások helyben szállásolhassák el külföldi vendégeiket.

2000. november 9. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Veresegyházon működő legnagyobb gyár a budapesti részlegét is beleszámítva 350 embert foglalkoztató Pharmavit Gyógyszer- és Élelmiszeripari Rt. Több milliárd forintos beruházás keretében most épít a városban két divíziót a General Electric; az egyik, amelyben repülőgép-hajtóműveket állítanak elő, újítanak fel és javítanak, már működik. Ez a részleg jelenleg mintegy 70 embert foglalkoztat, de a tervek szerint egy-két éven belül 350 embernek ad majd munkát. A másik divízióban turbinákat gyártanak majd és ez a jövő év első felének a végére 700-800 embert fog alkalmazni. A gyár egyik része még e hónapban megkezdi működését. A veresegyházi cégek között jelentős még a székesfehérvári anyacéghez tartozó, 70 fős Karsai Műanyagfeldolgozó és Szerszámgyártó Rt. és a hasonló nagyságú, német tulajdonú MEY-Hungaria Divatfehérnemű-Készítő Kft. varrodája. A városban közel 750 vállalkozás van. A munkanélküliség jelentéktelen. Ebben a főváros közelségének is szerepe van, de egyre inkább az a jellemző, hogy a lakosok helyben találnak munkát mondta Pásztor Béla polgármester.
Veresegyházon három ipari terület van: egy 20, egy 50 és egy 70 hektáros, amelyek még nem ipari parkok ugyan, de az idén megpályázzák a címet. Jó esélyük van a cím elnyerésére, ugyanis infrastruktúrájukat az önkormányzat az elmúlt néhány évben mintegy 700 millió forintból teljesen kiépítette. Mindhárom területre betelepültek már vállalkozások, vannak érdeklődők is, de még bőven lehet szabad helyeket találni. Az idetelepült vállalkozások egyébként kedvezményeket is kapnak: a 100 főnél többet foglalkoztató cégeknek három évig, a 150 főnél többet foglalkoztatóknak pedig öt évig csak az iparűzési adó felét kell befizetniük. Az iparűzési adó 2 százalékos.
Iparűzési adóból 250-300 millió forint bevétele van Veresegyháznak. A város költségvetése az idei évre a tervek szerint 2,2 milliárd forint lett volna, de mivel az ingatlanok bérbeadásából, illetve eladásából származó összeg nagyobb lett a vártnál, az önkormányzat 3 milliárd forinttal számolhat. Van kommunális adó is; összege telkenként 9 ezer forint évente. A helyi források aránya a költségvetésben idén 90 százalék, a központi források aránya mindössze 10 százalék. Mint a polgármester elmondta, a város minden pályázatát elutasították. Veresegyház hitelállománya jelenleg mintegy 500 millió forint, amit elsősorban fejlesztésre vettek föl.
A város infrastruktúrája igen jó állapotban van. A víz-, gáz- és az elektromos hálózat jó minőségű és gyakorlatilag teljesen kiépített. Pásztor Béla szerint ez annak köszönhető, hogy az önkormányzat az elmúlt évtizedben igen nagy figyelmet szentelt a fejlesztésnek. Mintegy 4-5 milliárd forintot fordítottak erre a célra, ennek körülbelül a fele volt állami támogatás. Ami a hulladék elhelyezését illeti, a városban van egy szeméttelep, amelynek a kapacitása elég lesz a következő tíz évre. Már most is újrahasznosítják a hulladékok közül azt, amit lehet és erre fognak törekedni a jövőben is. Fejleszteni kellene viszont az úthálózatot; a burkolt utak aránya ugyanis csak 40-45 százalékos. A tervek szerint idén és jövőre erre 200-200 millió forintot fordít az önkormányzat. Várják a lakosság segítségét is: szó van arról, hogy telkenként 100 ezer forinttal kell majd hozzájárulni az útépítéshez. Nincsenek túl jó állapotban a Veresegyházhoz vezető utak sem. Ez azonban nem lehet akadálya a vállalkozók ide településének, mert kritikus helyzetben az önkormányzat is hajlandó utat vagy ha kell, hidat építeni.
Szociális bérlakást az idén nem építtetett az önkormányzat, de jövőre 40-50 millió forintot fognak erre fordítani, ehhez jön még reményeik szerint az állami hozzájárulás. Támogatják viszont az új lakások építését. Azok, akik legalább tíz éve élnek Veresegyházán, 60 százalékos áron vehetnek telket az önkormányzattól és a fiatalok a gyerekek számától függően 300, 400 vagy 500 ezer forintos kamatmentes kölcsönt kaphatnak. Veresegyházán egyébként 3-4 ezer forintos négyzetméteráron már lehet telket venni. Panelház nincs a városban. A régebbi építésű családi házak 8-10 millió forintba kerülnek, az újabb többsége 15-20 millióba, de vannak ennél drágábbak is. Úgy látszik ezek vonzó árak, mert egyre többen költöznek ide: Veresegyház lakosainak száma évente mintegy 500 fővel nő.
Azért, hogy eleget tudjon tenni a megnövekedett igényeknek, az önkormányzat igyekszik fejleszteni az infrastruktúrát. Idén 300 millió forintos ráfordítással építtettek egy új általános iskolát. A beruházás következő két fázisában összesen 1,2 milliárd forintért tanuszodát és tornatermet is építtetnek hozzá mivel a címzett támogatás iránti igényüket elutasították, saját erőből. Szó van arról is, hogy 450 millió forintból sportcsarnokot alakítanak ki. Pénz egyelőre nincs rá, de az önkormányzat azt reméli, sikerül támogatókat találni és esetleg a lakosságot is rá lehet venni, hogy vegyen részt a finanszírozásban.
Fontos célnak tarják az idegenforgalom fejlesztését is. Veresegyház tavait és erdőit amelyeket az önkormányzat erdőtelepítéssel is óv már felfedezték a budapestiek. Mintegy 3 ezer hétvégi ház van a városban, igaz, ez a rész kezd családi házas övezetté alakulni, és sok a kiránduló is. Termálvíz is van, erre alapozva fel lehetne lendíteni a gyógyturizmust. A gyógyulni vágyókat is fogadhatná az a 160 ágyas, 2,5-3 milliárd forintos beruházással épülő szálloda, amelynek építésére egy külföldi cég és az önkormányzat alapít közös vállalatot. Szállodára azért is igény van, mert a társas vállalkozások eddig csak Budapesten tudták elhelyezni külföldi vendégeiket. A hotel a tervek szerint egy-két éven belül elkészül.
V. É.

Király Andrea
Király Andrea

Ez is érdekelhet