Egyelőre még nem hagyta jóvá az Európai Unió az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjai közötti, tavaly decemberben bejelentett forrásátcsoportosításokat - tudta meg a Napi a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől (NFÜ) . Az átcsoportosítások pontos összegét és azok brüsszeli jóváhagyását firtató kérdéseinkre az NFÜ azt a tájékoztatást adta, hogy "ugyan az EU-val még folynak a tárgyalások a pontos részletekről, annyit azért már lehet tudni, hogy pénzeket helyeznek át operatív programok között, azokon belül, illetve konkrét pályázati célokat érintően is".
Ismeretes, hogy a kormány tavaly a gazdasági válság miatt döntött több operatív program keretének megkurtításáról, illetve az egyes programokon belüli átcsoportosításokról hogy a strukturális alapokból rendelkezésünkre álló fejlesztési forrásokat gazdaságélénkítésre, illetve a kis- és középvállalkozások működőképességének fenntartására, munkahelyeinek megőrzésére fordíthassa. A válságkezelés, gazdaságélénkítés érdekében összesen 257 milliárd forintot mozgattak volna meg, amiben operatív programok közötti és egyes programok prioritásai közötti átcsoportosításokról is szó volt, összesen 110 milliárd forint értékben (a kormány decemberi közlése szerint ezt 245 forintos euróárfolyamon számolták, az árfolyam pedig az aktualizált konvergenciaprogramnak megfelelően változik).
A Közép-magyarországi operatív program keretén belül 20 milliárd forinttal többet fordíthatnának gazdaságfejlesztésre. Az átcsoportosítás legnagyobb nyertese egyébként a Gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) lenne: ide a Társadalmi infrastruktúra programból 57, a közlekedésiből pedig 60 milliárd forintot csoportosítottak volna át, emellett a GOP-nál további mintegy 53 milliárd forintos forrás-előrehozásról is döntött a kormány.
Az eredeti elképzelések szerint az Államreform operatív program (ÁROP) keretéből 16 milliárd forintot vonnának el a Társadalmi megújulás operatív programba (TÁMOP). A közelmúltban tartott ÁROP-monitoringülést követő háttérbeszélgetésen azonban Filip Busz, a Európai Bizottság (EB) foglalkoztatási és szociális főigazgatóságának főosztályvezetője úgy nyilatkozott, hogy az EB megvétózta a közigazgatás modernizálására elkülönített összegek más célú felhasználását. A TÁMOP-ból mintegy 60 milliárd forintot helyeztek volna át a vállalkozások munkahelymegtartó és -bővítő járulékkedvezményének finanszírozására. Ebből az összegből lehetne finanszírozni egy munkahelymegőrző támogatási programot - ebből 20 milliárdot a kkv-k, 10-et pedig a nagyvállalatok megsegítésére szántak -, amelyet a korábbi, kormányválság előtti hírek szerint a kabinet már jóváhagyott és elvileg áprilisban már elérhető lett volna. Az NFÜ tájékoztatása szerint még nem készült el a jogszabályi alap és az EB sem hagyta még jóvá az átcsoportosítást. Ugyancsak a TÁMOP forrásaira építene az a 30 milliárd forinttal elindítani tervezett, a részmunkaidős foglalkoztatást képzéssel kombináló munkahelymegőrző program is, amelyhez a szükséges forrásátcsoportosítást még szintén nem hagyta jóvá az EU.
