A hitelválság lendületet adhat a hazai kockázati tőkefinanszírozásnak, az ilyen jellegű befektetések eddig szinte elenyészőek voltak - mondta Ormosy Gábor, a Mag Zrt. vezérigazgatója. Elmondása szerint már az Új Magyarország fejlesztési terv kockázati tőkeprogramjának előkészítése során is élénken érdeklődtek a lehetőség iránt a piacon, a hitelszűke azonban erősen fölértékeli az unió Jeremie programjából finanszírozott, hamarosan elérhető, mintegy 35 milliárd forintnyi forrást. Jelenleg 21 bejegyzett kockázati tőkealap-kezelő társaság van, közülük 18 az elmúlt másfél-két évben alakult, főként a program miatt. Az alapkezelők április 6-áig jelezhetik részvételi szándékukat a programot bonyolító Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.-nél. Az ütemterv szerint 2009 májusában aláírhatják az első megállapodásokat a kiválasztott alapkezelőkkel, legkésőbb a második negyedévben létrejönnek az első kockázati tőkealapok, amelyekbe a kezelőknek az MV Zrt. által közvetített források mellé legalább 30 százaléknyi magánforrásból származó tőkét kell szerezniük. Ezt követően kezdhetik meg az alapkezelők a befektetési lehetőségek vizsgálatát.
Egyelőre még kérdéses, hogy a megalakult alapkezelők közül hányan pályáznak majd végül, mivel a válság miatt ma nehezebb magánforrást bevonni, mint akár fél vagy egy éve - állítja Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója. Az alapkezelési díj maximuma az alap értékének 3 százaléka. A kiíró az általa biztosított forrásra az európai referenciarátának megfelelő mértékű hozamot vár el évente, aminek jelenlegi mértéke 10 százalék. Az elvárt felett elért hozamból pedig sikerdíj illeti meg az alapkezelőt. Nagy kérdés, hogy ezeket a feltételeket elég motiválónak érzik-e az alapkezelők, főként annak fényében, hogy a program korai szakaszban lévő - legfeljebb ötéves, 1,5 milliárd forint árbevétel alatti, átlagosnál magasabb kockázatú - vállalkozásokba történő növekedési tőke befektetését írja elő. Zoltán Csaba szerint a program keretében elinduló tőkealapok a legjobb esetben is csak az utolsó negyedévben kezdhetik meg a tényleges befektetési tevékenységet. Piaci információk szerint már előkészített projekt is van, amely csak az alap működésének megkezdésére vár, és még az első félévben sor kerülhet az első kihelyezésre - mondta ezzel szemben Ormosy.
