Baranyi Róbert ügyvéd
A fiatalok szerint a McDonald's az elhízásért felelős adatokat nem szerepelteti különböző termékein, így megsérti a fogyasztóvédelmi törvényt. A bíróság elutasította a kártérítési kérelmet, mert nem látott ok-okozati összefüggést az étteremláncban történő fogyasztás és az elhízás kialakulása között. Mindenkiben jogosan vetődik fel az a kérdés, nem jogi nonszensz-e egy ilyen per megindítása. A McDonald's elleni perben a felpereseknek mindenesetre volt esélyük állításuk bizonyítására, és maga a per nyilvánvalóan gondolatébresztő is volt az étteremhálózat számára. Tanúsítja mindezt, hogy már a nyár folyamán forgalmazni kezdték a csökkentett kalóriatartalmú sült burgonyát.
Mi a helyzet Magyarországon? Egyelőre nem tudni hasonló tárgyú perekről. A jogszabályok nem írnak elő olyasmit, hogy az étterem tulajdonosának fel kellene tüntetnie a fogyasztásra kínált ételeket tartalmazó étlapon az összetételt vagy a kalóriaértéket. Így nem tudni, hogy valójában hizlaló-e az adott étel vagy sem. (Egyelőre csak a dohánytermékeken kötelező annak jelzése, hogy a termék károsíthatja az egészséget. A teljes képhez hozzátartozik, hogy az Egyesült Államokban számtalan cigarettagyártó cég fizetett már kártérítést az egészségükben károsult amerikai állampolgároknak, igaz, azon eljárásokban egyértelműen kimutatható volt az ok-okozati összefüggés.) Véleményem szerint tehát a hazai jogi szabályozás nem zárja ki egyértelműen annak a lehetőségét, hogy valamely kérelmező pert indíthasson, hasonlóan az amerikai példához - a döntés a bíróság joga.
