BUX 139905.64 0,2 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Türelemmel viszonyuljunk a részvénykereskedelemhez

Óvatosan kell bánni a részvények vásárlásával az elkövetkező hónapokban, ez szinte egyöntetű vélemény a szakértők körében, ugyanakkor vannak olyanok, akik szerint már vannak jó lehetőségek, hiszen a piac kicsit túlreagálta az elmúlt időszak híreit.

2010. július 11. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar elemzők szerint egyértelműen drágák a jelenlegi szinteken a magyar részvények, így az elmúlt hónapokhoz hasonlóan továbbra is azt hangsúlyozzák, hogy minden emelkedést eladásra kell kihasználni, vagyis a részvényportfólió csökkentésére, illetve a merészebbek akár shortot is nyithatnak az ellenállási szinteknél. A mostani helyzetben azonban az a legfontosabb, hogy megőrizzük az ügyfelek vagyonát - mondja Káplár Norbert, a Raiffeisen üzletkötője. A jelenlegi szinten ugyanis egyáltalán nem vonzók a részvények a szakértő szerint, hiszen a makroadatok elmaradnak a piaci várakozásoktól, ami előbb-utóbb éreztetni fogja hatását a részvénypiacon is. Az elmúlt hónapokban ugyanis nem volt érdemi foglalkoztatásbővülés Amerikában, és a kiskereskedelmi adatok is rosszak, így egyelőre az látszik, hogy nem az optimista forgatókönyv valósul meg a világban, márpedig a részvénypiacok ezt árazták.

Az is fontos emellett, hogy 2011 és 2013 között jár le a legtöbb adósság a világban, amit újra kell majd finanszírozni. Ez azonban vélhetően jelentősen megugró kockázati felárakkal lesz csak lehetséges, ami újabb csődhullámot indíthat el. Így a mostani helyzetben sem rövid, sem hosszabb távra nem szabad részvényeket venni, ezen egy év múlva is ráérünk gondolkodni - véli a Raiffeisen szakértője.
Az Equilor legfrissebb elemzése szerint is a BUX index lefelé mozgással tölti a nyári hónapokat. A brókerház szerint a 19 800 és 20 000 pont között van komolyabb támaszzóna, amely átmenetileg megállíthatja az esést. Az Equilor szakértői szerint a következő negyedévben nem érdemes vásárolni az OTP részvényeit, mivel a jellemző irány lefelé mutat, ráadásul fundamentálisan a bankadó mellett a nagyon magas svájcifrank-árfolyam is okozhat fejtörést a banknak. Természetesen kisebb fölfelé korrekciókat el lehet majd csípni. Az Equilor szerint azonban a bankrészvény árfolyama a második negyedév végén 4950 forintnál kritikus technikai szinten zuhant át, ahová, ha nem sikerül rövid időn belül visszakapaszkodnia, akkor meg sem állhat a 3800 forint körüli tartományig. A Mol esetében az Equilor kivárást javasol a harmadik negyedévben, mivel a társasággal kapcsolatban számos, egyelőre bizonytalan tartalmú hír kering. Az üzemi eredmény szempontjából a két legfontosabb tényező a forint-dollár árfolyam változása, illetve a kőolajár alakulása.. További fontos tényező lehet a Mol bányajáradékát érintő uniós döntés, ez ugyanis az idei profit jelentős részét, akár 15-20 százalékát is elviheti. Emellett érdemes odafigyelni az egyik legfontosabb tulajdonosi kört érintő lehetséges változásra.
Az Equilor szerint az indokoltnál drágábbak a Richter részvényei is, főleg ha a regionális szektortársak értékeltségéhez hasonlítjuk. Ezért az ajánlás kismértékű csökkentés a gyógyszeripari papírra vonatkozóan, ugyanakkor néhány pozitív fejlemény nyomán arra számítanak, hogy az első negyedéves profitvisszaesést követően a második és a harmadik negyedéves eredmény kellemes meglepetést tartogathet.
A Magyar Telekom esetében leszögezik, hogy bár a cég osztalékhozama elég magas, technikailag 645 forintnál igen erős szint húzódik, amely például 2009 májusa és 2009 júliusa között többször is útját állta az emelkedésnek. Most viszont a Telekom-papír újfent küzd ezzel a szinttel, de már lefelé látszik áttörni azt, ami akár komolyabb eladói hullámot is eredményezhet.

Nagy volatilitást hozhatnak rövid távon a magyar részvénypiacra a kormány által bejelentett változások is, ami megnehezíti a befektetők helyzetét - véli Koch Zoltán, a bécsi székhelyű Raiffeisen Capital Management feltörekvő piaci részvényekkel foglalkozó csapatának alapkezelője. Szerinte jelenleg egyetlen olyan szektor sincs, amely a legutóbbi változásokból kizárólag profitálni tudott volna és az értékelése is kedvező lenne. Koch szerint közép- és hosszú távon azonban a magyar részvénypiac továbbra is jó lehetőségeket kínál. Amennyiben a kormány a várakozásoknak megfelelően végrehajtja a bejelentett intézkedéseket, az ügyetlen kommunikáció miatt rövid távon megrendült befektetői bizalom újra helyreáll és a jelenlegi magas kockázati prémiumok újra alacsonyabb szinten konszolidálódnak. A kötvénybefektetések feltételei ugyanakkor nagyon jók, hiszen tulajdonképpen nincs inflációs nyomás - hívja fel a figyelmet Ronald Schneider, a Raiffeisen Capital Management Global Fixed Income munkatársa, aki a kelet-európai kötvényalapok kezeléséért felel. Amennyiben a forint ismét stabilizálódik vagy kissé erősödik, a jegybank csökkentheti az alapkamatot, ami kedvezően hatna a kötvénypiacok alakulására. A deviza- és államkötvények ugyanakkor hosszú távon vonzók maradnak - állítja Schneider.

A gyenge idegzetűek inkább maradjanak távol a piacoktól, az elmúlt időszakban tapasztalható volatilitás ugyanis még jó ideig érezteti hatását a tőzsdéken - szögezte le a Napinak Ad van Tiggelen, az ING Investment Management stratégája, aki szerint a mögöttünk hagyott évtized kiemelkedő részvénypiaci hozamainak is búcsút inthetünk. Egyéves időtávon a szakértő a bizonytalanságok által fűtött csapkodó sávozást vár a részvénypiacokon. Szektorális bontásban a fejlett piacokon a magas osztalékot fizető papírokat, a nagy fejlődő piaci kitettséggel rendelkező szesz-, élelmiszer-ipari, illetve ipari termelővállalatok, a túladott, ám jó készpénztermelő képességgel rendelkező gyógyszergyártók, illetve technológiai cégek, valamint a nagy olajvállalatok részvényeit ajánlja vételre, míg a pénzügyi szektort inkább hanyagolná van Tiggelen.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet