BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiegészíti egymást a Freesoft és az Axis kínálata

Első számú felvásárlási célpontja volt a Freesoft Rt.-nek az Axis Kft., amelynek megszerzése azonban a társaság nagysága miatt tovább tartott, mint a MoolTech és a BigFish megvétele – tudtuk meg egyebek mellett Keresztesi Jánostól, a Freesoft Rt. vezérigazgatójától.

2005. április 22. péntek, 04:44

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

– Mivel az Axis régebbi és nagyobb vállalkozás, mint a Freesoft két korábban beolvasztott új szerzeménye, bizonyára nehezebb volt megszerezni. Miben jelentkezett ez a különbség?
– Az Axis Kft. az első számú célpontunk volt, ám mivel ez méretében egy a Freesofttal összemérhető – sőt árbevételét tekintve annál nagyobb forgalmat lebonyolító – vállalkozás, több időbe tellett felvásárlásának előkészítésére. Fél éven át, több fordulón keresztül tárgyaltunk a társaság vezetésével és tulajdonosaival, mire lezárult az ügylet. A dolog időigényessége miatt az történt, hogy előbb kezdtünk hozzá az Axis felvásárlásához, mint a MoolTechéhez vagy a BigFishéhez, ám később értünk célba.
– Informatikai szempontból mi indokolta az Axis beolvasztását?
– Azért volt ez a cég az első számú célpontunk, mert mind termékportfólióját, mint ügyfélkörét tekintve alapvetően kiegészíti a Freesoft kínálatát. Ennek ellentmond ugyan a látszat, hiszen például mind a két társaság hasonló múlttal rendelkezik és egyaránt foglalkozik például adatbázisrendszerekkel (igaz, az Axis Sybase-, a Freesoft pedig Oracle-alapokon), sőt, a múltban előfordulhatott, hogy konkurensekként álltunk egymással szemben, ám ha jobban szemügyre vesszük a tényeket, akkor azt láthatjuk, hogy mindkettőnk elemi érdeke volt az egyesülés. Ami az ügyfélkört illeti, a Freesoft bevételei nagyjából ötven százalékát államigazgatási projektekből szerzi, míg az Axis ugyanilyen arányban a telekommunikációs és a pénzügyi szektor társaságainak megrendeléseiből él. Nyilvánvaló, hogy e kettő együtt sokkal jobb piaci lefedettséget kínál. A termékportfóliót tekintve az üzleti intelligencia területéhez illeszkedő szolgáltatásokkal és termékekkel egészíti ki az Axis kínálata a miénket. A cég Sybase- és Cognos-alapokon nyugvó megoldásai nagyságrenddel haladják meg a nálunk e tárgykörben felhalmozott kompetenciát. Az Axis egyedi fejlesztéseinek egy részét hosszabb távon akár úgynevezett dobozos termékként is piacra vihetjük. Ilyen az ingatlan-nyilvántartási, a cash management megoldásuk, vagy pénzügyi tervező, illetve vezetői információs rendszerük, de igen figyelemreméltók a Microsoft Business Solutions keretében elért eredményeik is. Összességében tehát a Freesoft és az Axis a termékkínálatot és a megszerzett piacot tekintve is úgy egészitik ki egymást, hogy igaz a klasszikus tétel: együtt többet nyújthatnak, mint ha csak egymás mellett működnek, azaz az egész ez esetben is több, mint a részek össze.
– Mit szóltak a felvásárláshoz az Axis vezetői, tulajdonosai?
– Egyértelműen jól fogadták a kezdeményezést, ők is úgy látták, hogy az informatikai piacon a cégméret egy idő után olyan korlátot jelent, amelyet feltétlenül meg kell haladni ahhoz, hogy az érdemi munkában tovább tudjunk lépni. Az elképzeléseink tehát találkoztak.
– Az akvizíciók után milyen szerepe szántak idei közgyűlésüknek a cég életében?
– A mostani közgyűlésünkön a standard feladatokat akarjuk elvégezni (a tavalyi beszámolók és az idei tervek elfogadása), változik a felügyelőbizottság és az igazgatóság, továbbá a költözésünk miatt a cég alapszabálya.
– Volt-e valami különleges oka, hogy a Freesoft új központjául az Infoparkot választották? Bizonyára akadt volna olcsóbb iroda is.
– Valóban megúszhattuk volna olcsóbban is, azonban a belső innovációnk, a fejlődésünk érdekében szükségünk van arra a környezetre, amelyet az Infopark nyújt. Itt nem csupán a műszaki és más egyetemek közelségére gondolok, hanem arra is, hogy részeseivé válhatunk az it-szolgáltatók és más informatikai cégek e fizikai területen kialakuló szellemi együttlétének, intenzívebb kapcsolatainak is. A költözés után egyébként a jelenlegi hatról háromra csökken telephelyeink száma: a lágymányosi helyszínen túl megmarad az Axis székesfehérvári központja, valamint a bátonyterenyei adatközpontunk. Ennek nyomán végre megszabadulunk a sok utazgatástól, kialakíthatjuk egységes belső informatikai hálózatunkat és külső megjelenésünket is.
– Az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) nemrégiben lezajlott tisztújításán elnökségi taggá választották. Nem lesz túl nagy teher, hogy egy átalakulóban lévő cég vezetése mellé még ezt is bevállalja?
– Mondhatnám, hogy oly sok fiatalos erőt érzek magamban, hogy meg sem kottyan ez a plusz teher, ám komolyra fordítva a szót ez a feladatvállalás illeszkedik a Freesoft azon felfogásához, miszerint minden számottevő vállalkozásnak törekednie kell valamilyen társadalmi szerepvállalásra is. Az IVSZ-ben egyébként a cég kokrábbi vezetője Vaspál Vilmos alelnökként dolgozott, ennek megfelelően részben csupán annyit teszek, hogy folytatom az ő munkáját. Nagyon fontosnak tartom, hogy olyan sajátos tapasztalatokkal rendelkezem, amilyenekkel rajtam kívül talán senki a jelenlegi IVSZ-tisztségviselők közül. 12-13 évig multinál dolgoztam, míg most egy hazai kkv gondjaival kell megbirkóznom, tehát egyszerre látom mindkét szféra problémáit, azok azonosságait és különbségeit. Így az IVSZ-ben a szervezet osztályainak látószögén túlmutató nézőpontot képviselhetek.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet