BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

NAPI Panoráma

2004. november 23. kedd, 16:27

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Vezércsere a kiberhivatal élén
Lemondott az Egyesült Államok belbiztonsági hivatalán (Department of Homeland Securty, DHS) belül működő National Cyber Security Division részleg vezetője, Amit Yoran, mert – megfigyelők szerint – úgy érezte, nem sem ő, sem hivatala nem kap megfelelő támogatást a DHS-en belül. Az éppen egy évvel ezelőtt kinevezett szakember kollégái előtt többször hangot adott annak, hogy frusztrálja ez a helyzet. A technológiai ipar több befolyásos személyisége és néhány parlamenti képviselő segítségével igyekezett elérni, hogy magasabb beosztásba helyezzék a hivatalon belül, mert ezzel részlege nagyobb befolyáshoz és vastagabb büdzséhez jutott volna, de ez nem jött össze. Nem úgy, mint ideiglenesen kinevezett utódának, Andy Purdynak, aki a DHS első embere alatti szinten elhelyezkedő vezetőhelyettesnek, az információelemzésért és infrastruktúra-védelemért felelős főnöknek fog jelenteni. Az USA kongresszusa részben ezzel a személyi döntéssel, részben azzal erősítette meg az ország kiberbiztonsága felett őrködő it-rendszereket hogy egy új törvénnyel kötelezi a kormányhivatalokat: minden informatikai beruházással kapcsolatos kérésükhöz csatolják a technológiához csatlakozó védelmi megoldásokat – jelentette a Washington Post és a Reuters.

Lopják az állami pénzt az USA-ban
Felfüggesztette az Egyesült Államok kormánya az oktatási és közművelődési intézmények technológiai fejlesztéseit támogató E-Rate programjának kifizetéseit. A döntés sok közoktatási intézményt, egyetemet, főiskolát és könyvtárat hoz nehéz helyzetbe, mivel emiatt nem tudják majd fizetni a futó projektek számláit. A pénzcsapot azért zárta el a Federal Communications Commission (FCC), hogy véget vessen a vesztegetésekből és a hozzá nem értésből fakadó pazarlásnak. A program kritikusai hívták fel a figyelmet arra, hogy a megrendelések elnyeréséért folyó harcban mindennaposak a csalások, ami nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy az E-Rate éves költségvetése 2,5 milliárd dollár. Michael K. Powell, az FCC elnöke szerint a program létkérdés az USA számára, de végrehajtásnak szigorúan a kormányzat számviteli, auditálási szabályai szerint kell folynia. Powell arról nem beszélt, mennyi ideig tartják fenn a kifizetési moratóriumot. Eközben sok érintett intézménynél azt próbálják kitalálni, hogyan fizessék az esedékes számlákat: például Észak-Dakota államnak 1,7 millió dollárt kéne imhol kicsengetni, és ha ez nem sikerül, az igen nagy gáz lesz – mondotta egy ottani illetékes. Egy Wisconsinban futó projekthez 22 millió dollár nem érkezett meg az E-Rate-ből, ami 426 iskola és 237 könyvtár internet- és telefonellátottságának javítását késlelteti – derül ki a New York Times összefoglalójából.

Tovább haldoklanak a kézi gépek
Úgy tűnik, végérvényesen hanyatlásnak indult a korábban szebb napokat látott kéziszámítógép-piac – derül ki az International Data Corp. (IDC) informatikai piackutató cég legutóbbi felméréséből. A piacvezető gyártó palmOne készülékeiből egyre kevesebbet szállítanak ki a boltokba, és két jelentős japán gyártó: a Sony és a Toshiba is úgy döntött, hogy befejezi saját kézi gépei nemzetközi forgalmazását. Összességében az idei év harmadik negyedében piacra került készülékek száma 2,1 millió volt, ami 8,7 százalékos csökkenést jelent az elmúlt év azonos időszakához képest, illetve 4,6 százalékos esést az azt megelőző negyedévhez képest. Az IDC úgy látja, hogy a kézi számítógépek nem képesek felvenni a versenyt a hozzájuk hasonló tudású okos mobiltelefonokkal, ami alól csak az olyan készülékek jelenthatnek kivételt – például a palmOne Treója –, amelyek egyben mobiltelefonként is használhatók – tudósított a Financial Times.

Törvény a kiberkémkedés ellen
Nagy többséggel fogadta el az Egyesült Államok képviselőháza az úgynevezett Spy Actot, azt a törvényt, amely megtiltja, hogy a felhasználók engedélye nélküli szoftvertelepítéseket, az internetezők adatai, szokásai utáni kutakodást, illetve honlapokat megtámadását. Azok, akiket ezen szabályok megsértésében bűnösnek talál a bíróság, az új törvény értelmében hárommillió dollárig terjedő pénzbüntetésre ítélhetők. Egy következő, I-Spy Act néven futó jogszabályban, amelyet várhatóan hasonló egyhangúsággal fogad majd el a T. Ház, büntetőjogi következményeket, szankciókat rendelnek az eredeti törvényben foglalt cselekményekhez. Ugyanakkor a normaszöveg tartalmaz néhány kivételt, amelyek esetén engedélyezett külső szoftverek használata. Eszerint megengedett a hálózatok monitorozása, amennyiben ez biztonsági vagy javítási célokat szolgál, illetve bizonyos web site-ok elérésére használhatók úgynevezett sütik. A kivételek jogszabályba foglalása nyomán a Spy Act elnyerte a Business Software Alliance támogatását – e szervezet tagjai: a Dell, az eBay, a Microsoft, a Time Warner, a Yahoo, és az EarthLink – írja az Internet News.

Világszintűvé vált az ügyfélüldözés
Követve amerikai társszervezete példáját az európai zeneipar érdekvédelmi szervezete, az International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) 459 civil fájlcserélő ellen indított büntetőeljárást a szerzői jogok megsértésének vádjával. A „megtévedt” ügyfelek között franciák, britek és osztrákok is vannak, azaz olyan országokban élők is, amelyekben eddig nem idéztek törvény elő zenekopizókat. Az IFPI állítása szerint ezúttal olyan személyeket vettek célba, akik az úgynevezett uploaderek, azaz azok közül kerülnek ki, akik nagyobb részt felteszik a számokat az internetre a letöltők nagy örömére. A szervezet jelentése szerint az egyik úriember gépén 9000 zenei fájlt találtak, míg egy francia kollégája akár hároméves börtönbüntetést is kaphat országa hamisításellenes törvényeinek megszegéséért. Az IFPI szükségesnek tartotta megjegyezni, hogy az illegális fájlkereskedelem jelentős anyagi károkat okoz a zeneiparnak, és a felhasználók ellenei fellépést olyan utolsó eszköznek tartja, amelyet azért kellett bevetnie, mert a széles körű tájékoztató kampány az érintettek esetében süket fülekre talált. Idén május óta Európában összesen 650 magánszemély ellen indított eljárást a zeneipari szövetség, míg az USA-ban az ottani szervezet 5700 embert idézett törvény elé 2003 szeptembere óta – jelentette a Reuters.

Eljárás egy spyware-küldő ellen
Eljárást indított az Egyesült Államok szövetségi kereskedelmi hivatala (Federal Trade Commission, FTC) Sanford Wallace ellen, mert véleménye szerint az illető cégei spyware szoftvereket telepítettek mások gépeire, megváltoztatták azokon a böngészőbeállításokat, kutakodtak a felhasználók szörfözési szokásai után és felugró hirdetéseket helyeztek fel rendszereikre. Emellett azzal is vádolják Wallece-t, hogy olyan antispyware eszközöket forgalmazott, amelyek az FTC szerint maguk okozták azokat a gondokat, amelyek orvoslására felkínálták őket. A hivatal azt várja a bíróságtól, hogy kötelezze Wallece cégeit a titokban felhelyezett szoftverek eltávolítására, továbbá a sajátos antispyware programokért fizetett összegek visszatérítésére. Az USA képviselőháza eközben jóváhagyott egy antispyware-törvényt, annak ellenére, hogy az FTC korábban közölte: elegendő hatalommal rendelkezik az ilyen technológiákkal kapcsolatos visszaélések felderítésére és az esetek bíróság elé vitelére – idézi fel a korábbi eseményeket az Internet News.

Nemzetközi antispam-összefogás
Nemzetközi összefogást sürgettek a levélszemét (spam) elleni fellépésben a nemrégiben tartott International Spam Enforcement Workshop résztvevői. Felmérések szerint az elektronikus levelek 60 százaléka spam és a levélszemét nyolcvan százaléka más országból származik, mint ahol végül, kiköt. A konferencián több mint húsz ország képviseltette magát, a fő szervező az USA szövetségi kereskedelmi hivatala (FTC) és a brit Office of Fair Trading (OFT) szervezet volt. Deborah Majoras, az FTC egyik vezetője szerint a levélszemét elleni fellépés kulcsa a spamküldők lefülelése, amihez arra van szükség, hogy a kormányok megosszák egymással a spammerekkel kapcsolatos információkat. Mint hozzátette, a nemzeti törvényhozó testületeknek olyan jogszabályokat kell elfogadniuk, amelyek kötelezik az internetszolgáltatókat, hogy adjanak információkat a rajtuk keresztül küldött spamokról. Jelenleg erre nincs lehetőség – idézi a szakembert a BBC.

Az Oracle variálja PeopleSoft-ajánlatát
Negyedével vagy akár harmadával is csökkentheti a PeopleSoftra tett felvásárlási ajánlatát az Oracle – jelentette ki korábban Safra Catz, az utóbbi nagyvállalat társelnöke –, mivel álláspontjuk szerint halovány idei teljesítménye csökkentette a cég értékét. Catz elmondta, hogy az érvényben lévő részvényenként 21 dolláros ajánlat a tíz hónappal ezelőtt született az akkor bevételi várakozások alapján, amelyek nem teljesültek. (A legutóbbi hírek szerint az Oracle, kísértésbe ejtendő a részvényeseket, jelentősen emelte ajánlatát.) A társelnök szerint a PeopleSoft önmagában ma már életképes vállalkozás. A cégvezető azon a Delaware államban indított bírósági eljáráson beszélt, amelyben az Oracle – válaszcsapásként a felvásárlási ajánlatát a versenyhatóságoknál (sikertelenül) megtámadó lépésre – számon kéri szektortársán, hogy annak fogyasztómegtartási programja kárt okozhat bármely a PeopleSoftot felvásárló cégnek. A programban a szoftverfejlesztő kötelezi magát, hogy amennyiben idegen kezekbe kerül, és emiatt a vevőnek le kell cserélnie vállalatirányítási rendszerét, jelentős kompenzációt fizet ügyfelének. Az Oracle szerint ennek nyomán az új tulajnak a vételár többszörösét kell visszafizetnie azoknak az ügyfeleknek, amelyek élnek a PeopleSoft kedvezményével. A felvásárlási célponttá vált vállalkozás ügyvédei szerint mindezen kijelentések és a per csak része Larry Ellison Oracle-vezér azon igyekezetének, hogy lenyomják a PeopleSoft részvényeinek árát – tudósított a Wall Street Journal.

Módosul a partnerkedvezmény
Módosították a PeopleSoft partnerkedvezmény-rendszerét, jelentős részben azért, mert a bíróság, amely előtt azt az Oracle megtámadta, vélhetően úgyis erre kényszeríti majd a szoftvercéget. A vállalkozást felvásárolni szándékozó Oracle, amelynek vezetői nem titkolják, hogy az akvizíció sikere nyomán sajátjaikra cserélnék a PeopleSoft telepített rendszereit, azért fordult bírósághoz, mert a kedvezmények nyomán jelentős összeggel kellene kompenzálnia átvett ügyfeleit. Mint állítják emiatt nem tudják felbecsülni, mennyi kötelezettség hárulna rájuk, ami megnehezíti a korrekt felvásárlási ajánlat megtételét. A bíróság előtt tanúskodó Kevin Parker, a PeopleSoft társelnöke kijelentette, hogy módosítják a programot, így az Oracle-nek, ha sikerül megszereznie a céget, nem kell ugrásszerűen növekvő kompenzációkkal számolnia, feltéve, hogy új ügyfeleinek éppen olyan színvonalú technológiai támogatást nyújt, mint amilyet azok a PeopleSofttól kapnak – közölte a Wall Street Journal.

Ingyen online-zene egy amerikai egyetemen
Pilot programot indít a New York-i Adelphi University a RealNetworks Rhapsody nevű online zeneszolgáltatása egyetemi terjesztésére. A tanév kezdetétől májusig diákjai ingyen tölthetnek le zeneszámokat a site-ról, majd onnantól kezdve havi kétdolláros kedvezményes előfizetői díjjal vehetik igénybe a szolgáltatást (amely egyébként más földi halandóknak 9,95-be kerül). A más felsőoktatási intézményben tanuló diákok szintén beszállhatnak a buliba a szinte ingyenes előfizetői díjért. Az Adelphi vezetése szerint egyetemük fő feladata ugyan a magas színvonalú felsőfokú képzés nyújtása, ám „a könnyen elérhető és olcsó online zeneelérés fontos a hallgatóiknak”. A Rhapsody, amelynek zenetárában 800 ezer szám szerepel, éles versenyt vív az Apple iTunes zeneáruházával, amely jelenleg vezeti az online-zenepiacot. A RealNetworks nemrégiben jelentette be Harmony névre keresztelt technológiáját, amely lehetővé teszi, hogy a Rhapsodyról letöltött számokat lejátsszák az Apple iPod zsebzenegépén. E tények ismeretében a sokat látott olvasó előtt nyilvánvaló válik, mire megy ki az Adelphi és a RealNetworks szövetsége – állapítható meg a CNET tudósításából.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet