BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Napi Informatika Panoráma

2004. szeptember 24. péntek, 13:16

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyes egyetemek segítik a zeneletöltést
Jelentést készített az Egyesült Államok kongresszusának az ország felsőoktatási intézményeinek és szórakoztatóipari vállalkozásainak közös bizottsága a campusokon folyó zenekalózkodásról. Ebből kiderül, hogy az egyetemek és főiskolák gyökeresen eltérően viszonyulnak a hallgatóik internetes zeneletöltéséhez. Legalább húsz iskola kifejezetten lehetővé teszi ezt oly módon, hogy elérhetővé teszi a helyi hálózaton a Napster 2. a Ruckus és a RealNetworks legális szolgáltatásait. Ezzel szemben sok intézmény oktatási politikája részeként kalózkodás ellenes alapelveket fogalmazott meg, míg mások technikai eszközökkel is akadályozzák a fájlmegosztás, illetve az ilyen site-ok elérhetőségét – jelentette a San José Mercury News.

Vezetéknélküli-költségcsökkentés
Több évre szóló szerződést írt alá a Hewlett-Packard és a Motorola azzal a céllal, hogy csökkentsék a vezeték nélküli hálózatok infrastruktúrájának kiépítési és fenntartási költségeit. A Motorola forgalmazni fogja a HP Linux-szervereit és -szoftvereit, összefonva azokkal az ellenőrző rendszerekkel, amelyek teljesítik az ágazat Signaling System 7 nevű standardját. Ha egyedi megoldások helyett iparági standardoknak megfelelő „dobozos” technológiát használnak a szolgáltatók, az csökkenti a beruházási és a frissítési költségeket – értenek egyet a kezdeményezéssel az USA távközlési hivatalának szakértői –,ráadásul utat nyitnak az előtt, hogy olyan új szereplők jelenjenek meg a piacon, amelyek enélkül nem lennének elég erősek ehhez. Az első körben kínált két termékcsomag tartalmazza a Motorola IDEN (Integrated Digital Enhanced Network) és az ennél nagyobb mértékben elterjedt CDMA (Code Division Multiple Access) hálózati technológiákat – írta az eWeek.

Adatbányászok adatbázisa
Azzal a kéréssel fordult az informatikai cégekhez az USA Space and Naval Warfare Systems Center nevű biztonsági hivatala, hogy listázzák ki adatgyűjtésre, -tárolásra, -bányászatra, -feldolgozózásra alkalmas alkalmazásaikat. A cél az, hogy létrejöjjön egy széles körben elérhető elektronikus „kézikönyv” az ilyen programokról, amelyet hasznosan „forgathatnának” a szövetségi, állami és önkormányzati tisztviselők, amikor illegális adatlekérések után nyomoznak. Az adatbázis nem tartalmaz majd olyan információkat, amelyek speciális, csak meghatározott felhasználók által használt adatfeldolgozási rendszerekre vonatkoznak – olvasható a www.fcv.com-on.

Cisco–Microsoft egyesülés
Cisco CRM Communications terméknéven egyesítette a Cisco IP Communications Connector technológiáját a Microsoft ügyfélkapcsolat-kezelő (customer relationship management, CRM) megoldásával. A közös programot, amelynek létrehozásába a redmondiak támogatással szállnak be, kis- és középvállalkozásoknak szánják és a felek partnerhálózatában értékesítik. Az együttműködésről februárban állapodtak meg a két cég – emlékeztet az Internet News.

Könyvtárszerűen kutatódó böngésző
Úgy kutat az interneten Marti Hearst professzor új böngészőjének prototípusa, ahogy a könyvtári katalógusokban szoktak keresgélni az emberek. A Kaliforniai Egyetemi oktatójának Flamenco névre keresztelt eszköze meghatározott archivált tételeket – Heart kísérletében egy 35 ezer darabos művészeti gyűjteményt – listáz ki a legkülönbözőbb keresési feltételek, például alkotók, keletkezési idő, műfaj, téma alapján. Ha például valaki a 18 századi virágábrázolásokra kíváncsi, az kaphat egy évtizedes bontásban készült áttekintést, vagy egy olyat, amely a virágfajták szerint csoportosítja az alkotásokat, vagy egy a szobrokat és egy a festményeket összeválogató listát. A feltaláló szerint a kereső lehetővé teszi, hogy a felhasználók összehasonlíthassák az őket érdeklő témákhoz tartozó alkotásokat, és új összefüggéseket, kontrasztokat fedezhessenek fel köztük. Bruce Horn, az Ingenuity Software fejlesztője eközben egy hasonló elveken működő másik eszközön dolgozik, amellyel komputerek merevlemezén lehetne kutakodni, megtalálva olyan információkat, amelyeket korábban különböző helyekre mentettek el – tudósított a New York Times.

A DSL lenyomja a kábelt
Nyolc százalékkal több új felhasználó fizetett elő az elmúlt negyedévben telefonos DSL-szolgáltatásra, mint kábelesre – állítja a Leichtman Research Group. A nagy sebességű internetezés szélesebb körben való elterjedésének korábbi szakaszában a kábelhálózatok mindig előnyben voltak a telefonos DSL-lel szemben, mert általában gyorsabb adatátvitelt ígérnek és marketingjükben a hagyományos, betárcsázásos megoldás alternatívájaként jelentek meg. A Forrester Research piackutató azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a nagy sebességű technológiák ma már olyan rétegek meghódítására készülnek, amelyek árérzékenyebbek, és a DSL olcsóbb, mint a kábelnet. Hasonlóan nyilatkoztak a Verizon Communications távközlési cég szakértői – 2003 közepétől kezdődően náluk is gyorsabban nőtt a DSL-előfizetők száma, mint a kábeleseké – összegzi a fejleményeket a TechNewsWorld.

Percek alatt „annyi” a védtelen PC-knek
A SANS Institute Internet Storm Centerének kutatói úgy becslik, hogy a tavaly mért negyven helyett ma már húsz perc alatt megfertőződnek az internetre frissen bekötött védtelen PC-k. A vélekedés alapját ideiglenesen használaton kívül lévő („vakációzó”) IP-címek vizsgálata adja: ezeket átlagosan 20 percenként éri valamilyen támadás. Az adat azért rémisztő, mert a bajok megelőzésére hivatott, az interneten is elérhető védekező szoftvereknek ennél több időre van szükségük ahhoz, hogy feltelepüljenek a háló védtelen új „lakóira”. Az elméleti eredményt egyébként megerősíti Scott Continak, a Massathusettsi Egyetem hálózati mérnökének kísérlete, amelyben két ilyen komputert kötöttek fel a világhálóra. Mindkettő megfertőződött húsz percen belül – minek nyomán az intézmény összes számítógépét ellátják előzetes védelemmel, mielőtt a hálóra kapcsolnák őket – idézi a kutatási eredményeket a CNET.

Megkerülhető az iTunes védelme
Olyan szoftvert publikált a DVD Jon néven tevékenykedő norvég hacker, amely az Apple Computer AirPort Express nevű eszközével együttműködve lehetővé teszi, hogy a felhasználók megkerüljék az Apple iTunes zeneáruházának védelmét, és ingyen tölthessenek le onnan számokat. Az idén 20 éves Jon Johansen ellen 15 éves korában indítottak először eljárást azzal a váddal, hogy feltörte a DVD-eszközök másolásvédelmét, és ezzel lehetővé tette a lemezek kopizását. Bár azt az ügyet megúszta, azóta is hangosan érvel az egyedi szoftverek, a zárt felhasználási lehetőségek ellen, és lelkesen üdvözölte a közelmúltban a RealNetworks azon lépését, hogy kifejlesztett egy programot, melynek segítségével a webhelyéről letöltött zeneszámok lejátszhatók az Apple iPod network walkmanján. (Az Apple tiltakozott emiatt.) A most publikált programmal DVD Jon az idén már harmadszor töri fel az Apple letöltésvédelmét, az AirPort Express-szel együttműködő szoftver a fejlesztők egész seregének teszi lehetővé, hogy az iTunest „megcsapoló” eszközöket hozzanak létre – jelentette a San José Mercury News

Mexikó a PeopleSoftot választotta
Ötvenmillió dolláros üzletet kötött Mexikó adóhatóságával a PeopleSoft – jelentette be a szoftverfejlesztő. A latin-amerikai ország „APEH-je” az adóbeszedés teljes átalakítására akarja felhasználó a PeopleSoft termékeit. Az országban jelenleg számos adóhivatal működik, a részben a Világbank által finanszírozott projektben ezek ügyvitelét központosítják. Az adóhatóság a PeopleSoft Enterprise Revenue Management megoldásával fogja koordinálni a jövedelem- és vagyonadók beszedését, a járműnyilvántartást, a cégek működési engedélyének kiadását, az építési engedélyek adminisztrálását, a bírósági illetékek és a parkolási díjak beszedését. Emellett ki fogják használni a szoftver pénzügyi menedzsment, CRM- és portálalkalmazását is – derül ki a Federal Computer Week tudósításából.

Kevesebb komputerszak indul
Hiába jók a high-tech szektor kilátásai az Egyesült Államokban, az ország legtöbb felsőoktatási intézményében kevesebb számítástechnikai szak indul, mint korábban. A néhány éve kezdődött visszaesést látva egyes elemzők attól tartanak, hogy a későbbiekben szakemberhiány alakulhat ki az informatikai iparban. A Computing Research Association szakmai szervezet becslése szerint az idei évben 23 százalékkal kevesebb frissen végzett informatikus hagyja el az egyetemek és főiskolák padjait az USA-ban és Kanadában, mint tavaly. Peter Lee, a Carnegie Mellon oktatási vezetője elmondta, hogy 2004-ben sokkal kevesebben jelentkeztek a posztgraduális számítástechnikai programokra, mint egy évvel korábban, igaz, ezek a jobban képzett szakemberek közül kerültek ki. Ma már nem motiválják a fiatalokat az informatika területén megszerezhető jól fizetett állások, illetve sokat ígérő részvényprogramok, mivel a korábbinál jóval kevesebb van ilyenekből – tette hozzá. Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy a közeljövőben radikálisan csökkenni fog az egyelőre még népes hallgatóságot vonzó graduális képzésből kikerülő számítástechnikusok száma is, mivel életbe lépnek a külföldi diákok felvételét korlátozó intézkedések. Az Egyesült Államokban és Kanadában a nappali tagozatos informatikus hallgatók 43 százaléka külföldi – írta a USA Today

Engedélyezték a 3D-standardot
Engedélyezte az International Organization for Standardization (ISO) az X3D fájlformátumot. A standardot a Web3D Konzorcium fejlesztette ki az alkalmazások közötti, illetve hálózati 3D-s kommunikáció támogatására. Az X3D nyílt forráskódú, XML-alapú megoldás, amely támogat számos fájlformátum-kódolást és programnyelvet. „A fejlesztők, a megoldásszolgáltatók és a mezei felhasználók mostantól nyugodtak lehetnek afelől, nem dobták ki az ablakon valós idejű 3D-s tartalmakba és alkalmazásokba fektetett pénzüket” – mondja Tony Parisi, a Web3D X3D munkacsoportjának társvezetője. Az X3D egy korábbi szabvány, a VRML 97 kiterjesztése és visszafelé kompatibilis a Classic VRML Encodinggal – jelentette az Internet News.

Nem minden szoftvert „kedvel” az SP2
Ötven alkalmazást, köztük néhány Microsoft-fejlesztésűt tartalmaz az a lista, amelyet maga a redmondi óriásvállalat tett közzé, felsorolva, mely szoftverekkel akadhat össze a cég Service Pack 2 (SP2) for Windows XP programja. A régóta várt, nemrégen megjelent javítócsomag egyebek mellett a felhasználók által hosszú ideje követelt biztonsági frissítéseket tartalmaz. Az egyik ilyen változás, hogy az SP2-vel megerősített Windows alapbeállításként bekapcsolja az operációs rendszer tűzfalát, amivel bekavar számos programnak, amely adatokat szeretne letölteni az internetről. A „feketelista” egyebek mellett Simantec-, Computer Associates- és Macromedia-termékeket tartalmaz, de számos Microsoft-program, így a Visual Studio .Net, az Operations Manager vagy az SQL Server is megszenvedi az újítást. Egyes cégek úgy reagáltak a hibára, hogy addig nem telepítik az SP2-t, amíg a fejlesztő nem orvosolja a bajokat, míg mások úgy vélik, a javítócsomag biztonsági hozadéka megéri a miatta elszenvedett egyéb kellemetlenségeket, és ezért installálják a programot – közölte a CNET.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet