A Külügyminisztérium (KüM) koordinálja a Magyarország európai uniós csatlakozásának alkalmából szervezett külföldi ünnepségeket. Várhatóan a 220 milliós tájékoztatási keret felét fordítják az uniós programokra. Emellett a tavalyi költségvetésből 50 millió forintot különítettek el a programszervezésre kiírt ötletpályázat nyerteseinek támogatására. A 22 beérkezett pályamű felét fogadták el. A szervezőirodák és művészegyüttesek maximum 10 milliós támogatást nyerhettek el.
A tárca elsősorban az uniós államok és a tagjelölt országok fővárosaiban a külképviseleteken keresztül rendez magyar bemutatkozó programokat - mondta lapunknak Vig József, a KüM tájékoztatási főosztályvezetője. Emellett az Egyesült Államok, Ausztrália és Dél-Amerika több nagyvárosában is szerveznek magyar programokat. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Írország Dublinban szervez közös bemutatkozást a csatlakozóknak, valamint tíz ír várost is kijelöltek a tíz új tagország számára, ahol képviseltethetik magukat. Magyarországnak az Ír-sziget északkeleti csücskében elhelyezkedő kikötőváros, Sligo jutott, ahol magyar napot terveznek május elsejére. Dublinban Európai vásár címmel idegenforgalmi standok kialakításával mutatkozhatnak be a csatlakozók.
Az uniós nagyvárosokban kulturális programok - például az irodalmi Nobel-díjas Kertész Imre műveinek bemutatása -, cigányzenei és operett-előadások, művészeti, folklór- és kézművesprogramok lesznek. A stockholmi városházán komolyzenei koncert keretében, Brüsszelben a március 15-én kezdődő magyar héten mutatkozik be az ország.
