BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A recesszió árversenyre kényszerítheti a reklámcégeket

Továbbra sem tudták megállítani a közép-európai reklámcégek a gazdasági recesszió okozta reklámpiaci visszaesést. A piac zászlós hajójának számító televíziócsatornák esetében ugyan tapasztalható néhány biztató jel, ám tartós fellendülés csak 2003 második félévében várható.

2002. szeptember 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentős árengedményre számíthatnak a nagy reklámcégek ügyfelei, annak ellenére, hogy már mutatkoznak a gazdasági recesszióból való kilábalás első jelei - derül ki a Reuters közép-európai reklámpiaci körképéből.
A szakértői becslések alapján a térség legnagyobb piacának számító, évi egymilliárd dolláros reklámköltést felmutató Lengyelországban már második éve tart a megrendelési állomány csökkenése, javulás pedig csak 2003 második félévére várható, elsősorban a - statisztikát eddig jelentősen rontó - nyomtatott sajtótól.
Az európai uniós csatlakozással járó deregulációs intézkedések minden bizonnyal lendítenek majd a lengyel reklámköltéseken, ám a három legfontosabb tényező továbbra is a gazdasági növekedés, a reklámpiaci koncentráció és az árak csökkentésében érdekelt médiavásárlókkal szembeni határozott fellépés - állítják egybehangzóan a lengyelországi reklámügynökségek vezetői. Bár az uniós szabályozás tiltja a korábban a legnagyobb reklámpiaci megrendelőknek számító alkoholtermék- és dohánygyártó cégek hirdetéseit, az ügynökségeknél bíznak a szigor enyhítésében.
A stagnálás utáni változás elsősorban a televíziós csatornáktól függ, mivel ez a médiatípus éri el a legnagyobb közönséget. A lengyel közszolgálati csatornákon jelenleg 21-24 ezer dollárba kerül egy 30 másodperces reklámspot főműsoridőben. A csatornák kapják a teljes költés mintegy felét, így érhető hogy érzékenyen érintette a piacot az idei első félév 8,5 százalékos hirdetésibevétel-csökkenése. Magyarországon a kereskedelmi televíziók reklámbevételei 2002 első felében 7-10 százalékkal növekedtek, míg a rádiók és a nyomtatott sajtó 3-5 százalékos bevételkiesést szenvedett el.
S. M.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet