Európa számos országában megszokott, hogy a renoválás alatt levő épületeknél az állványra gigantikus méretű, több száz négyzetméter alapterületű színes reklámokat tesznek. Szintén elterjedt, hogy reklám helyett az újjáépülő ház látképe kerül az állványt takaró védőhálóra, s nem ritka, hogy mellé kisebb méretben reklámokat tesznek. Előfordul, hogy 70 százalékban látkép, 30-ban reklám kerül fel a védőhálóra, de a fordított arány sem ritka.
Nagy port kavaró botrány keveredett az egyik József körúti, Blaha Lujza térre néző ház homlokzati reklámjából. A ház felújításakor több hónapig egy sörreklám volt látható, amelyet Budapest városvédelmi bizottsága és a vállalkozási és vagyonkezelési osztálya folyamatosan le akart szedetni. A reklámból származó bevétel gyakorlatilag fedezte a ház 29,7 millió forint értékű homlokzati felújítását. A főváros viszont 4,3 millió forint közterület-használati díjat szeretett volna beszedni a reklám miatt. A kihelyező, a Contact- System Kft. szerint ez valójában bírság lett volna, amelyet a közterület-felügyelet a hirdetés miatt rótt ki a cégre. A Contact-System szerint a sörreklám miatti hercehurca jogszerűtlen volt. Törvény ugyanis nem tiltja az ilyen reklámok kihelyezését, még csak engedélyt sem kell rájuk kérni. Az ügyben vélhetően bíróság dönt majd.
Az igazi botrány azonban azt követően pattant ki, hogy a cég a felújított ház homlokzatára fehér plakátot feszített ki, amely szerint a főváros vállalkozási és vagyonkezelési osztálya - Varga Péter vezetésével - és a városvédelmi bizottság mindent megtett a ház felújításának megakadályozására. A Contact-Systemnek egyébként nemcsak Vargával gyűlt meg a baja, hanem Ráday Mihállyal, a városvédelmi bizottság alelnökével is.
A botrány rávilágított arra, hogy az újfajta reklámozási technikák mennyire nincsenek szabályozva Magyarországon, valamint - Lestár Péter, a Perfect Média Kft. ügyvezetője, a sörreklámplakát bérbeadója szerint - arra, hogy a főváros bizonyos esetekben mennyire rugalmatlan. Az ügyet rugalmasabban kellene kezelni, s idővel el lehetne érni, hogy a felújítandó ház falára ne 100, hanem 80, majd 70, 50 és akár a végén 30 százalékban kerüljenek fel reklámok. Szerinte ezzel az új technikával mindenki jól jár, hiszen a reklámozó havi 3,5-5 millió forintot is fizet, amiből egy homlokzati felújítás finanszírozható. Nem kell sem a társasháznak, sem a fővárosnak fizetnie és a belvárosi épületek megújulhatnának.
Lestár szerint a főváros reakciója azért is érthetetlen, mert ilyen gigantikus reklámok már több felújítandó fővárosi ház állványzatára is felkerültek, a sörreklám korábban néhány száz méterrel odébb látható volt a József körúton, más hirdetések pedig másutt, például az Astoriánál. Akkor senki sem szólt értük.
Szakértők szerint a technikával annyi a probléma, hogy a kisebb, eldugott utcákban nem alkalmazható, az ottani felület ugyanis reklámozás szempontjából értéktelen.
Hőnyi Gyula
