Egyhangúlag voksolt a Fővárosi Közgyűlés szakbizottsága a Mahir Cityposter Kft. közterület-foglalási engedélyének meghosszabbítása mellett - nyilatkozta lapunknak Bőhm András, a közgyűlés SZDSZ-frakciójának vezetője. Véleménye szerint a jelenlegi politikai helyzetben „sportszerű” döntés született, hiszen a Mahir kérvényéről már hosszabb idő óta eljárásjogi viták folytak.
A nézetkülönbség lényegét összegezve Bőhm András elmondta: a fővárosi várostervezési és városképvédelmi bizottság korábban hatóságként döntött a közterület-foglalási engedélyekről, a jogszabályok változása miatt ma viszont már tulajdonosként határoz. A frakcióvezető szerint ez utóbbi, a tulajdonosi jogkör az indokoltabb, hiszen egy választott politikusokból álló testülettől nem várható el a politikamentes, hatósági jellegű határozathozatal. A Mahir Cityposter Kft. esetében a problémát az okozta, hogy a cég még korábban, a hatósági eljárás során adta be a kérelmét, ezért a bizottság eljárásjogi okok miatt nem kívánta azt elbírálni, lévén hogy időközben a testületnek tulajdonosi jogkörben kellett volna eljárnia.
Végül mégis megszületett az egyezség, hiszen ha a bizottság elutasította volna a hatósági eljárás során a kérelmet, ahhoz jogi indoklást kellett volna fűznie - mondta a frakcióvezető. Az elutasítást azonban nem lehetett volna jogilag megfelelően indokolni. Bőhm szerint végül jogi, politikai és etikai szempontból egyaránt helyesen döntött a fővárosi testület, amikor a Mahir Cityposter Kft. javára döntött.
A Mahir Budapest területén több mint 1600 hirdetőberendezéssel rendelkezik, ezek többségének engedélyezése a kerületi önkormányzatokhoz tartozik. A mostani fővárosi határozat több mint ötszáz budapesti, fővárosi területen lévő hirdetőoszlopot érint. A nézeteltérés jellegét mutatja, hogy legutóbb, amikor a fővárosi testület még elutasította a Mahir Cityposter kérelmét, Horváth László, a bizottság MDF-es tagja javasolta a Mahir számára kedvezőtlen határozatot (NAPI Gazdaság, 2001. október 25., 1. oldal). A most lezárult vita végül azért bontakozott ki, mert 2001 utolsó napján lejárnak a Mahir Cityposter Kft. fővárosi hirdetőoszlopokra vonatkozó jogosítványai (NAPI Gazdaság, 2001. szeptember 8., 5. oldal).
Sz. I. M.
