Nem történik változás a tőzsdei ügyletek adózásában a Xetra kereskedési rendszer Budapesti Értéktőzsdén december 6-ra tervezett bevezetésével. Azok változatlanul a hatályos magyar adótörvények hatálya alá esnek a magyar befektetők vonatkozásában. Az adó befizetésének módját tekintve ez két módon lehetséges értékpapír ügyletekből származó jövedelem esetén - mondta el Nyitrai Győző, az OTP Bank igazgatója. Vagy a kifizető vonja le és fizeti meg az értékpapír ügyletből fakadó adót (pl. kamatjövedelem esetén, állampapír lejáratnál kamatfizetésnél), vagy az ügyfél önadózóként vallja be.
Fontos, hogy a tőzsdei ügyletek ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek (ETÜ) minősülnek, így az ügyfél önadózóként fizeti meg és vallja be az ezzel kapcsolatos adót - folytatta Nyitrai. A tőzsdei ügyletekre is az általános, 16 százalékos mértékű adókulcs vonatkozik, más közteher nem terheli. Így a 2013. augusztus elsejétől hatályos 6 százalékos EHO fizetési kötelezettség sem érinti, mivel az csak a kamatjövedelmek tekintetében került bevezetésre. További előnye a tőzsdei tranzakcióknak, hogy ezekben az esetekben halasztott adófizetés történik, hiszen az adót csak az ügylet lezárását követő év májusáig kell bevallani és megfizetni. Így akár több hónappal is későbbre halaszthatjuk az adófizetést.
Az augusztustól bevezetett Eho kapcsán fontos megemlíteni, hogy vannak a tőzsdei forgalmazású értékpapírokon túl olyan kifizetések, melyeket nem terhel Eho fizetési kötelezettség. Ilyen például annak a befektetési alapnak a visszaváltása, eladása, melynek 80 százalékban EGT állam által forintban kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt tartalmaz a portfóliója. Nem kell Ehót fizetni akkor sem, ha EGT állam által forintban kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír tőzsdei/OTC forgalmazása során keletkezett a jövedelem.
Természetesen továbbra is van lehetőség az adófizetési kötelezettség csökkentésére, az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek egyik sajátossága kapcsán, mely az adókiegyenlítés - hívta fel a figyelmet az OTP Bank igazgatója. Ez egyrészt biztosítja, hogy a nyereséges és veszteséges ellenőrzött tőkepiaci ügyletek után nettó módon (azaz a nyereséggel a veszteséget szembe állítva, csak a különbözet után) fizessünk adót, továbbá az adóévre kimutatott nyereségre vagy veszteségre számított adókötelezettség a megelőző (abban az esetben, ha az előző két adóév adóbevallásában feltüntetésre került) vagy következő két adóév nyereségeire/veszteségeire számolt adókötelezettségbe beszámítható. Fontos idei változás, hogy az idén augusztus elsejétől megszerzett kamatjövedelmek már nem vonhatók ETÜ alá, azaz nem állíthatók szembe a július 31. után kamatjövedelemből származó nyereségek és veszteségek a tőzsdei ügyleteken realizált nyereséggel és veszteséggel. Az augusztus elseje előtt realizált kamatjövedelmekre viszont még érvényesíthető a nyereségek és veszteségek szembeállítása, amennyiben 2013. december 31-ig nyilatkozik a magánszemély az ETÜ szerinti adózásról.
Lehetőség van az adó optimalizálására, csökkentésére a Nyugdíj-előtakarékossági és a Tartós Befektetési Számlák használatával is. A Tartós Befektetési Számlán elhelyezett megtakarításokból származó nyereség kamat-, árfolyamnyereség- és osztalékadó-mentes, amennyiben a megtakarítás a számlanyitás évét követő ötödik naptári év végéig a számlán marad.
A Nyugdíj-előtakarékossági számlán elhelyezett megtakarítások hozama pedig kamat- és árfolyamnyereségadó-mentes, amennyiben nyugdíjszolgáltatásnak minősülő kifizetés történik a számlanyitástól eltelt tizedik adóévben vagy azt követően. Ezen felül évi 100 ezer forintig további adócsökkentésre van lehetőségünk az adott évben NYESZ-re befizetett összeg függvényében. Érdemes megemlíteni, hogy a NYESZ és TBSZ számlákra már devizában kibocsátott értékpapírokat is el lehet helyezni.
Annak, hogy a számlánkat külföldi vagy belföldi szolgáltatónál vezetjük elvileg nincs jelentősége adózási szempontból, az ügyfél adóügyi illetősége a döntő - emelte ki Nyitrai. Főszabály szerint az adót ott kell megfizetni, ahol adóügyi illetőséggel rendelkezik az ügyfél. Azaz egy magyar adóügyi illetőségű ügyfélnek Magyarországon kell bevallania és megfizetnie az adót, függetlenül attól, hogy hazai vagy külföldi szolgáltatón keresztül bonyolítja az ügyleteit. A főszabálytól eltérően vannak azonban kivételek, például: amennyiben az ügyfél állandó lakóhelye valamelyik EU tagországban van, függetlenül attól, hogy rendelkezik-e adóügyi illetőségigazolással, az állampapírok, kötvények, EU befektetési jegyek után keletkezett jövedelem esetében a kamatadó nem kerül levonásra.
Az illetőség szerinti országban adózik az ügyfél az így keletkezett jövedelem után. Az EU-n és az EU-kamatadatszolgáltatás hatálya alá tartozó országokon kívüli országban adóügyi illetékességgel rendelkezők esetében a két ország közötti kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény alapján történik az adó- és Eho levonás.
Külföldi tőzsdei forgalmazás során keletkezett árfolyamnyereség (hiszen ez is ETÜ hatálya alá tartozik) esetében a kibocsátó belső joga is hasonló, mint a magyarországi ETÜ szabályozás, tehát a kifizetés során jellemzően nem kerül adó levonásra, az ügyfélnek Magyarországon kell a keletkezett jövedelem után önadózóként az adót bevallani és megfizetni.
Amennyiben külföldről származik az osztalék, akkor a külföldi kibocsátó a saját belső adójogi előírásai alapján ítéli meg az adókötelezettséget, két ok miatt is. Az egyik, hogy nincs illetőség igazolás, így nem kerül alkalmazásra a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény, a másik, hogy csak a kamatjövedelemre van EU direktíva, tehát itt nem kerül levonásra kamatadó. Amennyiben NEM EGT tagállam szabályozott piacára került bevezetésre az értékpapír, akkor az osztalék esetén Magyarországon az adón felül 14 százalékos EHO fizetési kötelezettség is fennáll. Az egyéb tőkejövedelmek tekintetében nincs EU szinten harmonizált eljárás, így amennyiben a külföldi kibocsátónak a belső joga adólevonási kötelezettséget ír elő, akkor az adó levonásra kerül és a magyarországi számlára csak a nettó összeg kerül átutalásra. A külföldön levont adó jellemzően beszámítható a Magyarországon teljesítendő adókötelezettségbe.
