BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az unióra vár a román földpiac

Romániában a termőföld, bár az ezredforduló óta 50-70 százalékkal szökött feljebb az ára, továbbra is rendkívül alulértékelt. Ezt és a kínálkozó kiskapukat kihasználva az olasz befektetők már megjelentek a piacon, főként a Magyarországgal határos megyékben. A magyar gazdák és pénzügyi befektetők még nem mozdultak.

2005. április 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Romániában nagyban befolyásolhatja a termőföld forgalmát, s így természetesen az árakat is a 2007-ben remélt EU-csatlakozás, egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy mikor vehetnek majd földet az országban a külföldi állampolgárok. Ha az utóbbit engedélyezik, az alighanem komoly hatással lesz a földárakra.
Öt évvel ezelőtt átlagban még egy- és húszmillió lej között lehetett vásárolni egy hektár földet, jelenleg azonban – egyes helyeken – a termőföldárak elérték ennek tízszeresét is. A további, immár elsősorban keresletalapú és a csatlakozás által generált áremelkedést azért tartják valószínűnek a helyi szakemberek, mert az EU-ba tavaly belépett országokban is jelentős drágulást lehetett regisztrálni az integrációt megelőző időszakban.
Sztranyicky Szilárd, a kolozsvári kataszteri hivatal munkatársa szerint Romániában többek között azért nem élénkül meg látványosan a földpiac, mert a többi közép- és kelet-európai országhoz hasonlóan itt sem mondható jövedelmezőnek a mezőgazdaság.
Mindeddig főleg az olasz vállalkozók látták be, hogy idővel kiváló gazdasági befektetéssé válhat a termőföld, éppen ezért a kiskapukat kihasználva hektárszámra vásárolnak Románia-szerte, de főleg Erdélyben és a nyugati megyékben. Persze nem véletlenül, hiszen az olasz állam támogatást biztosít számukra, sőt a magyarországi befektetőkkel ellentétben ők tisztában vannak az EU biztosította területalapú finanszírozási lehetőségekkel – mondta a NAPI Gazdaságnak a kolozsvári szakértő. Sztranyicky szerint Romániában is a nagy kiterjedésű gazdaságoké a jövő, és aki ezt most kihasználja, az lesz a csatlakozás nyertese is.
Egybehangzó vélemények szerint Románia jó befektetési állomásnak számít a földpiac szempontjából, mivel az országban még nem alakult ki a „földadóbázis”, vagyis nincs meghatározva a termőföldek egységes értéke, s ez sok esetben a vásárlónak kedvez.
A bukaresti parlament ezekben a napokban vitatja meg a mezőgazdasági törvénycsomagot, amely többek között a külföldi magánszemélyek földvásárlási jogát is szabályozza majd. Jelenleg külföldi magánszemélyek nem vásárolhatnak földet az országban, csak ha céget alapítanak Romániában, ám az még az időközben lezárt uniós mezőgazdasági fejezetben sem szerepel, hogy pontosan mikor nyílik meg a román földpiac a külföldi állampolgárok előtt. Pete István, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora lapunknak kifejtette: a törvénycsomagba mindenképpen be kell kerülnie, hogy az ország 2007-re tervezett integrációja után legalább 7–10 évig ne vásárolhassanak a külföldiek földet. – Nálunk a termőföldárak még nem közelítették meg az uniós szintet, és a gazdák sem készültek fel a földpiac liberalizálására. Mindenképpen nagyobb védelmet szorgalmazok a termőföldeladás kapcsán, hiszen a föld nem egy kiló krumpli, amit elkótyavetyélhet az ember – vélekedik a román felsőház mezőgazdasági bizottságának magyar tagja.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet