A május 15-ével véget ért héten 2,11 millió hordóval 368,5 millióra csökkentek az USA készletei, miközben a piac csupán 400 ezer hordós apadást várt. A benzintartalékok a prognózishoz képest háromszoros ütemben süllyedtek, 4,34 millió hordóval 204 millióra.
Ha az emberek azon csodálkoztak, hogy milyen gyorsan emelkedett 50 dollárról 60-ra az olajár, valósággal sokkolni fogja őket az, hogy milyen hamar itt lesz a 70-es szint - kommentálta az adatot a Bloombergnek a Macquarie Futures USA Inc. szakértője.
A készletadatok nyomán a júliusi szállítású kőolaj 2,7 százalékkal 61,70 dollárra drágult a New York-i árutőzsdén, a legközelebbi határidős jegyzés november 11. óta nem látott magasságban, 62,14 dolláron tetőzött. Az idén ezzel 38 százalékkal drágult az energiahordozó. A Brent eközben 60,03 dollárra hízott, a határidős jegyzés pedig a 60,72 dolláros szintet érintette.
A benzin és a gázolaj jegyzését az olajár mellett más tényezők is felfelé hajtják. Az USA több finomítójából is üzemzavarokat jelentettek. A nigériai gáz- és olajipar központjának számító térségben zajló fegyveres konfliktus szintén felfelé srófolja az olaj árát, hiszen az összecsapások miatt 2006 óta több mint 20 százalékkal esett az afrikai ország olajkivitele.
