BUX 139571.93 0,52 %
OTP 45550 0,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Száguld az olajár

A vártnál erőteljesebb amerikai készletcsökkenés hírére 62 dollár fölé szökött az olaj jegyzése - ilyen magas árra tavaly ősz óta nem volt példa.

2009. május 20. szerda, 17:42

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A május 15-ével véget ért héten 2,11 millió hordóval 368,5 millióra csökkentek az USA készletei, miközben a piac csupán 400 ezer hordós apadást várt. A benzintartalékok a prognózishoz képest háromszoros ütemben süllyedtek, 4,34 millió hordóval 204 millióra.

Ha az emberek azon csodálkoztak, hogy milyen gyorsan emelkedett 50 dollárról 60-ra az olajár, valósággal sokkolni fogja őket az, hogy milyen hamar itt lesz a 70-es szint - kommentálta az adatot a Bloombergnek a Macquarie Futures USA Inc. szakértője.

A készletadatok nyomán a júliusi szállítású kőolaj 2,7 százalékkal 61,70 dollárra drágult a New York-i árutőzsdén, a legközelebbi határidős jegyzés november 11. óta nem látott magasságban, 62,14 dolláron tetőzött. Az idén ezzel 38 százalékkal drágult az energiahordozó. A Brent eközben 60,03 dollárra hízott, a határidős jegyzés pedig a 60,72 dolláros szintet érintette.

A benzin és a gázolaj jegyzését az olajár mellett más tényezők is felfelé hajtják. Az USA több finomítójából is üzemzavarokat jelentettek. A nigériai gáz- és olajipar központjának számító térségben zajló fegyveres konfliktus szintén felfelé srófolja az olaj árát, hiszen az összecsapások miatt 2006 óta több mint 20 százalékkal esett az afrikai ország olajkivitele.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet