BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Utazás a Föld középpontja felé – az aranyért

Minden eddiginél mélyebbre ásnak a dél-afrikai aranybánya-társaságok, hogy kiaknázzák a nemesfém rendkívüli áremelkedéséből fakadó hasznot.

2006. július 20. csütörtök, 11:21

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Új helyzetet teremtett a dél-afrikai aranybányákat működtető vállalkozások számára a nemesfém rekordokat döntögető ára. Egy évvel ezelőtt piaci elemzők még leírták az ágazatukat, mivel az országban évente kitermelt körülbelül 1,5 millió uncia aranyat főleg kimerülő félben lévő bányákból hozták felszínre. A termelés az elmúlt évtizedben ötven százalékkal esett, párhuzamosan azzal, ahogy a könnyen elérhető készletek kifogytak, és egyre többe került a mélyebben fekvő arany kibányászása. Az égbe szökő árak nyomán azonban most azt tervezik a cégek, hogy dollármilliárdok ráfordításával olyan mélyen keresnek aranyat, ahol ember még nem járt.
Jelenleg is Dél-Afrikában találhatók a világ legmélyebben fekvő bányái, néhány közülük több mint 3500 méterrel van a föld felszíne alatt. Ezek eleve életveszélyesek, mert abban a mélységben már irtózatos a hőség és a legkisebb földrengés is betömi a járatokat. Mindez nem tartja vissza a bányatársaságokat attól, hogy az ember által soha el nem ért mélységbe ássanak le, cserébe ugyanis pénzben nagyon sokat nyerhetnek. „Becsléseink szerint 3500 és 5000 méter között körülbelül annyi arany lehet, mint amennyit eddig kitermeltünk” – magyarázta a Reutersnek Dick Kruger, a Chamber of Mines iparági szervezet képviselője.
A Dél-Afrikában található készletek a világ összes kitermelhető aranytartalékának 40 százalékát teszik ki, háromszorosát az USA és Ausztrália együttes tartalékainak. Ennek hasznosítására az egyik nagy kitermelő, az AngloGold első lépésben azt tervezi, hogy valamivel 4 kilométer alá ás le a valódi, sárga aranyért.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet