BUX 139877.87 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Atomválságtól fél az olajpiac

Megkapaszkodott 74 dollár fölött az olaj ára Irán makacskodása és az „egészséges” amerikai kereslet miatt.

2006. július 12. szerda, 09:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt napok viszonylagos enyhülése után tegnap a tengerentúli kereskedésben ismét felkúszott 74 dollár fölé a nyersolaj barrelenkénti ára, miután a befektetőket egyre jobban aggasztja Irán makacskodása atomprogramjának ellenőrzésével kapcsolatban, illetve az amerikai fogyasztók erős kereslete érezhetően csökkenti az ottani energiahordozó-készleteket. Az emelkedést az indította el, hogy Irán megismételte: nem tágít a nyugati államok szerint hosszabb távon atomfegyver előállítását eredményező atomprogramjától, és augusztus vége előtt nem kíván tárgyalni arról a csomagról, amelyben az EU gazdasági kedvezményeket kínál cserébe azért, hogy a nemzetközi közösség ellenőrizhesse, mi folyik az iráni atomlétesítményekben. Irán vezető tárgyalója, Ali Larijani és az EB külügyekért felelős biztosa, Javier Solana csalódottan állt fel tegnap a tárgyalóasztaltól, láthatóan semmilyen haladást nem tudtak elérni, pedig a piac a hét végén abban reménykedett, hogy az EU–Irán megbeszélések elmozdítják a holtpontról az ügyeket, és elodázzák a veszélyét annak, hogy megszakadnak az olajszállítások az OPEC második legnagyobb kitermelőjétől.
Felfelé nyomja az árakat emellett, hogy a világ legnagyobb benzinfogyasztójának számító Egyesült Államokban a múlt heti ünnepi hétvége kereslete 100 ezer barrellal csökkentette a keresletet, és szakértők további csökkenést várnak annak nyomán, hogy a júniusi kereslet 1,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbi szintet.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet