BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Választások után: ez fájni fog!

Miközben a választópolgárok széles tömegeinek szóló kommunikációban az kap főszerepet, hogy melyik párt kinek, mennyit juttatna kormányra kerülése esetén, a politikai ellenfelek abban mégis egyetérteni látszanak, hogy a választások után reformokra van szükség. Márpedig a reform, a kiigazítás pénzbe kerül, ami valakinek fájni fog, nem beszélve a választási ígéretek sorsáról - írtuk február 20-án.

2006. március 3. péntek, 07:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A választópolgárok nem győzik kapkodni a fejüket. Míg az óriásplakátok és a gyűlések, illetve az ezekről tudósító beszámolók arról szólnak, hogy ez vagy az a párt mekkora adó- és járulékmérséklést, illetve milyen juttatás-növelést tervez, addig a gazdasági szakértők - köztük szakpolitikusok is - egyre erőteljesebben hangsúlyozzák, hogy a választások után azonnali változásra van szükség, hiszen a tetemes államháztartási deficitet csökkenteni kell. Legutóbb a HBLF és az ICEG múlt pénteki szakkonferenciáján derült ki: az államháztartás reformját nem lehet tovább halogatni, a választások után azonnal lépni kell.

A megvalósítás módjában, menetrendjében persze nincs konszenzus a politikai ellenfelek között, ám az tudható: a reform nincs ingyen, azaz valakinek állnia kell a számlát. Megfigyelők szerint a piacok egyelőre nem bizonytalanodtak el a pártok kampányígéreteitől. A kampánylózungok és a valós államháztartási helyzet közötti ellentét az ígéretek be nem váltásával, illetve a terhek további emelésével oldható fel. Kérdés, hogy e kettő milyen arányban jelenik majd meg.

Mit kell tenni? - Stumpf szerint

Elérkeztünk egy olyan fontos ponthoz, ahonnan így nem tudjuk ezt az országot sikeresen tovább menedzselni - vélekedett Stumpf István a pénteki konferencia kapcsán a közrádió műsorában. A Fidesz volt kancelláriaminisztere megismételte: az új kormány legfontosabb feladata, hogy pótköltségvetést készítsen el azonnal a választások után, be kell nyújtania a konvergencia-programot, harmadrészt meg az a bizonyos második Nemzeti Fejlesztési Terv is ott van. Stumpf szerint a választások után kettős fogságban lesz a kormányzat. Egyrészt a demográfiai folyamatok olyan súlyú problémákat raknak a mindenkori államháztartás vállára, amelyeket munkahelyteremtéssel lehet megoldani. Másrészt ilyen mély adósságcsapdában régen voltunk, és ez nagyon keményen megterheli az államháztartás működését - fogalmazott a politikus.

Elvenni a lakosságtól 500 milliárdot

A változásokat úgy megcsinálni, hogy ne fájjon senkinek, természetesen nem lehet megcsinálni, ezt mindenki tudja - vélte Bokros Lajos. Rövid távon legalábbis csak a terhek újraelosztásáról van szó, vagyis arról, hogy vagy a lakosságra vagy a vállalkozókra hárítják a többletterheket - tette hozzá. Ha a vállalkozókat mentesítése érdekében a lakosság fizet többet, akkor már csak az a kérdés marad, hogy ezt a többletfizetést a költségvetésen keresztül vagy a költségvetés megkerülésével önérdekből, saját számlára fizeti be akár egészségügy, akár oktatás, akár más címen - mondta a volt pénzügyminiszter.

Stumpf szerint új társadalmi szerződés szükséges

Stumpf István szerint a jelenleginél sokkal kiegyensúlyozottabb közteherviselési rendszert kell létrehozni. Olyan szisztémára van szükség, ahol azokra, akik eddig is a vesztesek voltak, több terhet már nem lehet róni. Ezért vetődik az államnak a felelőssége, hogy miképp képes ezen állampolgárok számára legalább a normális életvitelnek a feltételeit az állami szolgáltatások révén biztosítani, és hol tud olyan több plusz forrásokat bevonni a gazdaságba, amelyet lehet használni - hangsúlyozta az ellenzéki szakpolitikus.

Bokros Lajos aláhúzta: az államháztartásnál szükség van lényeges deficitcsökkentésre, az államháztartás terjedelmének a visszavonására, az állami újraelosztás csökkentésére. Ez mindenféleképpen azt jelenti, hogy elsősorban a költségvetés kiadási oldalán kell komoly intézkedéseket hozni. Akármilyen kormány lesz itt április 22. után Magyarországon, az rá fog kényszerülni megszorító intézkedésekre. Az a becsületes dolog, ha megmondjuk, hogy azt az 500 milliárdot hogyan fogjuk elvenni a lakosságtól - fogalmazott Bokros.

Reformok a megszorításokon túl

Stumpf a reform szükségességét hangsúlyozva utalt arra, hogy nem jó megoldás a jelenlegi struktúra továbbműködtetése a megszorítások révén. Magát a struktúrát is át kell alakítani, de plusz erőforrásokat is be kell vonni, amelyet újra lehet elosztani, ami segítségével például a szociális rendszert finanszírozni lehet. Tehát lehet racionalizálni, lehet a bürokráciát csökkenteni - vélte Stumpf István. Újra kell definiálni az állam funkciót, ahol semmilyen tekintetben nem tudja átruházni a felelősséget másra, se az üzleti szférára, se a civil szférára, és ott kizárólagosan el kell vállalnia érte a felelősséget. Meg kell teremteni ugyanakkor a gazdaság dinamizálásának feltételeit is - fogalmazott a politikus.

Legalább öt reformra egyszerre és egy időben van szükség. Ezek a gyógyítás reformja, az oktatás reformja, a közigazgatás reformja, az önkormányzati rendszer reformja és csak végül - itt fontos a sorrend - az adóreform - tette hozzá Bokros Lajos.

Nem is váltják be az ígéreteket?

Karsai Gábor, a GKI Rt. vezérigazgató-helyettese az index.hu-nak nyilatkozva úgy vélte, hogy a pártok ígéretei - ha azok túllépnek egy határt - már önmagukban is veszélyesek, hiszen a "visszatáncolás" egyre nehezebb. Az igazi gondot azonban az jelenti, ha azokat a reális helyzettől függetlenül végrehajtani ismegpróbálja a győztes. Bár ebből a szempontból a Fidesz ígéretei hordoznak nagyobb kockázatot, több kiadást a költségvetésnek, Karsai szerint mégsem várható ezek tényleges végrehajtása. Az elkerülhetetlenül beváltandónak ítélt ígéretek fedezetét retorikájukban nem említett adók növelésével fogják előteremteni - tette hozzá. A szakember ugyanakkor arra számít, hogy egy ellenzéki győzelem esetén is esély van arra, hogy egyfajta "eddig is tudtuk, hogy válság van, de hogy ekkora, azt még mi sem gondoltuk", típusú kommunikációval a Fidesz is a megfelelő irányba lép. Hozzátette: a leendő kormányra ösztönzőleg hathat, hogy a ciklus elején meghozott esetleg népszerűtlen intézkedések révén van esély arra, hogy erős, sikeres kormányzással fejeződjön be a négy éves időszak.

Palócz Éva, a Kopint-Datorg tudományos vezérigazgató-helyettese szerint bármelyik oldal is nyerje a választásokat, nagyon szűk az a mozgástér, amelyen egy felelős kormány gazdaságpolitikája mozoghat. Az Indexnek nyilatkozó Palócz nem hiszi, hogy az ígéretek valóra váltásának olyan dömpingjére még egyszer olyan példa lesz, mint volt 2002-ben. Úgy véli, ha a kormány megtette az egykulcsos áfarendszer irányába az első lépést a felső tarifa csökkentésével, akkor nem kerülhető el a második lépés, az alsóbb kulcs feljebb srófolása sem.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet