A jövő évi költségvetésben az afganisztáni tartományi újjáépítési csoport közvetlen kiadásaira 11,93 milliárd forintot címkéztek meg a költségvetésben, ám az elmúlt hetekben tett felajánlás miatt a honvédelmi tárca büdzséjét újra kellett tervezni. Mint ismert, Bajnai Gordon miniszterelnök a Joe Biden amerikai alelnökkel folytatott tárgyalások után Washingtonban bejelentette, hogy a tartományi újjáépítési csoport létszámát Magyarország 200 fővel növeli. A kormány szándékáról értesítette a köztársasági elnököt és egyeztetést kezdett a parlamenti pártokkal is, bár a külföldön szolgáló magyar katonák létszámát érintő döntés ezer főig a kormány hatáskörébe tartozik. Jelenleg egyébként 850 katona teljesít szolgálatot külföldön.
A döntés az afganisztáni magyar kontingens létszámának több lépcsőben történő, hatvanszázalékos bővítését jelenti a 350 fős jelenlegi állományhoz képest. A magyar katonák logisztikai, kiképzési, tréningműveletekben vesznek részt, támogatják az ottani választásokat - mondta a miniszterelnök. A kormányfő szerint átcsoportosításokra lehet szükség, hogy a külföldön szolgáló magyar csapatok létszáma ne haladja meg a parlament által meghatározott ezer főt, a költségvetésen viszont nem kell változtatni a döntés miatt, a többletforrásokat a kormány a költségvetés tartalékából biztosítja. Magyarország a stratégiailag fontos területeken, például a Balkánon nem fogja feladni kötelezettségvállalásait - fogalmazott Bajnai Gordon. A 2010 végéig fokozatosan végrehajtandó csapaterősítés 5,2 milliárd forint pluszforrást igényel a költségvetési tartalékból - ezt már Szekeres Imre honvédelmi miniszter jelentette be a múlt héten az afganisztáni Khilagay bázison tett látogatása során. A hangsúlyt ezentúl a képzési és felkészítési területre helyezi a honvédség - e célból 50 katonát vezényelnének az országba -, és az egység részt venne például az afgán légierő kialakításában is. Magyarország már jelezte: újra vállalná a kabuli reptér vezetését, ami újabb 70 katonát igényelne. Egy ekkora kontingens esetében már szükséges egy a logisztikai utánpótlást biztosító 35 fős egység is - ez Mazari-Sarifban teljesítene szolgálatot.
Tömböl László vezérkari főnök szerint az afganisztáni jelenlét alapvető kérdése az, hogy mikor tudjuk a helyi erőknek átadni a feladatokat. Az eddigi tapasztalatok ebben a kérdésben nagyon kedvezőek - mondta -, például jó és hatékony az együttműködés az afgán hadsereg kiképzésében részt vevő magyar és amerikai katonák között. A vezérkari főnök szólt arról is, hogy a közelgő afganisztáni parlamenti választások biztosítására - bár erre még nem kapott felkérést Magyarország - megint kiküldenénk 40 katonát.
