BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fokváros felé halad a VOR mezőnye

A világ egyik leghíresebb földkerülő vitorlásversenyén, a Volvo Ocean Race-en ezúttal hét csapat állt rajthoz, hogy több mint 32 ezer mérföld megtétele után elsőként fusson be a göteborgi célba.

2005. november 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A spanyolországi Vigóban november 11-én hetvenezer ember és mintegy 1500 nézőhajó várta a szürke, esős időben elrajtolni készülő hajókat. A szél kilenc csomó körül fújt. A Volvo Ocean Race (VOR) rajtjára mind a hét nevezett hajó időben odaért. A verseny egy kikötői futammal vette kezdetét, amelyen a spanyol király is részt vett a hazai hajó, a Movistar fedélzetén.
A kilenc szakaszból álló VOR-on a csapatok hozzávetőleg 32,7 ezer tengeri mérföldet tesznek meg Vigóból indulva, a svédországi göteborgi befutóig. A verseny első szakasza tehát Spanyolország északnyugati partvidékéről indul, majd a hajósok Fernando de Noronha szigeteit elhagyva Fokváros felé veszik az irányt.
A mezőny jelenleg Brazília körül vitorlázik Fokváros felé, az élen az ABN Amro One halad. Komoly – 30-50 csomós – szélben is hajózott a flotta, többeknek is akadtak technikai problémáik, volt, aki léket kapott, másoknak a tőkesúllyal akadtak nehézségeik, így többen már az első szakaszon kénytelenek egy „pit stopot” beiktatni. Az ABN Amro One fedélzetén elektromos tűz ütött ki, miután a hajó lefetrengett, de szerencsére gyorsan sikerült eloltani, így nagyobb kár nem esett. Absolutely hardcore – jellemezte a helyzetet Mike Sanderson kormányos.
Az úton a vitorlások erősebb szelekkel is találkoznak, ahogyan a téli Európát elhagyják. Aztán elérik az Egyenlítő tájékán a szélcsendes zónát, jöhetnek a trükközések és a még koncentráltabb figyelem, hogy mihamarabb elérjék a Fernando de Noronhát. A második szakaszon, mielőtt a versenyzők Ausztrália déli partvidékén elérnék Melbourne-t, útba ejtik a nagy semmi közepén a Kerguelen-szigeteket is. A következő etapon az új-zélandi Wellingtont veszik célba a versenyzők, így áthaladnak a Bass- és a Cook-szoroson is. Wellingtont elhagyva a Csendes-óceánnal kell újabb csatát megvívniuk, mielőtt levitorláznának a térképről. Ismét felbukkanva már Dél-Amerika partjai felé közelítenek. A Horn-fokot megkerülve éles balkanyart vesznek és megcélozzák a Falkland-szigeteket, amely természetes akadályként mutatkozik a negyedik szakasz befutója, Rio de Janeiro előtt. Az ötödik etapon ismét a taktikáé lesz a főszerep, ahogyan északnak vitorláznak Dél-Amerika partjai mellett – a versenyen immár másodszor keresztezve az Egyenlítőt. A Karib-tenger környékéről már „majdnem” egyenes az út a Chesapeake-öbölig, ahol a szakasz baltimore-i befutója is fekszik. A hatodik szakasz igencsak rövid, Annapolisból rajtol és a 400 mérföldre fekvő New Yorkban végződik, feltehetően azért, hogy legyen egy külön szakasz az Egyesült Államokban is. Az utolsó nagy dobás ekkor még hátra van, a hetedik szakasz vezet Európába: a vége a brit Portsmouth, már a csatornán belül, majd a következő szakaszon a Brit- és Ír-szigeteket megkerülve Rotterdam a cél, onnan a befutó szakasz Göteborgban végződik.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet