BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Athén, motor, olimpia

2004. augusztus 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Athénban leginkább metróval, illetve kismotorral érdemes közlekedni. Az olimpiai készülődés jegyében az elmúlt években két új metróvonalat is átadtak: lilára, zöldre, narancssárgára festett szerelvényei tiszták és pontosak. Ha kell, egészen a régió meghatározó kikötőjéig, az évente több millió tonna árut megforgató Pireuszig is eljutunk rajtuk. A kikötő vize piszkos, így itt nem érdemes fürdéssel próbálkozni, szórakozásként marad a teherdaruk és - az olimpiára érkező nobilitások szálláshelyéül szolgáló - óceánjárók megtekintése.
A motorral közlekedve könnyen araszolhatunk előre (csak a visszapillantó tükörre kell vigyázni), míg az autósok kilátástalan dugókkal, érthetetlen közlekedési táblákkal, megfejthetetlen parkolási renddel és barátságosan bírságoló rendőrökkel küszködnek. Eljutva a Királyi Palotáig megtekinthetjük a szoknyás őrök őrségváltását - állítólag Görögország legszebb lábú fiatalembereit válogatják ki a „szolgálatra” -, majd tovább haladhatunk a Plaka üzletei és bolhapiacai, a Monastiráki negyed, az Agora irányába.
A város hozza hagyományos arcát: ókori romok, ortodox templomok, a szegényes külvárosok és a modern beton-üvegpaloták ellentéte, múzeumok, éttermek és kávézók. A villanegyed szorgalmas tücskökkel, bódító illatú leánderekkel teli, gondozott kertekkel, s az Akropolisz, rajta a Panthenon márványoszlopaival, mindig információt ad a követendő irányról.
Athénban és környékén lakik minden harmadik görög polgár, ám szieszta idején ez nem látszik, mert csupán a turisták mozognak, a mediterrán ember visszavonul a napsugarak elől. Délután öttől indul meg ismét az élet, este tíz előtt nemigen van vacsora, éjfél előtt senki sem fekszik le - nem is tudna aludni, hiszen a város épületei, utcakövei hajnalig sugározzák magukból a meleget, így a tenger felől jövő szellőért az ember nem lehet elég hálás.
Az olimpia ideje alatt a háztetőkön mesterlövészek, a város körül rakétaelhárító bázisok. Százötven kilométer sugarú körben repülési tilalmat rendeltek el, a vadászgépek minden gyanús objektumra lőhetnek. A város légterét Zeppelin léghajó, helikopterek uralják, az utakon röntgen kapuk, a kikötőket, a tengerpartot a görög és NATO-egységek közösen védik, az utcákra csaknem 100 ezer rendfenntartót ígértek. A kikötőket a görög egységek a NATO-hajókkal kisegítve őrzik. A sportolókat páncélozott járművek is biztosítják. A hivatalos görög tájékoztatás szerint a hatmilliárd eurós költségből 800 milliót fordítanak a biztonságra. Feszültség ugyanakkor nem tapasztalható a városban, az athéni mentalitás nem változott: az emberek segítőkészek, igyekeznek tenyerükön hordozni a turistákat, a kávézókban, tavernákban a második látogatás alkalmával a tulajdonos már kedves barátomnak szólítja az utazót. Ilyen kedves gesztusok után ki kukacoskodna azon, hogy a pincér fél óráig nem jön oda az asztalhoz?

Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet