Az idén lenne kilencvenéves az Alföld festője, Kurucz D. István, akinek most nyílt kiállítása a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A nyolc éve elhunyt művész legszívesebben a Hortobágy és lakóhelye, Hódmezővásárhely életképeit festette. Ábrázolta az alföldi tájat minden évszakban, mint például a Február a Hortobágyon, az Olvadás és az Őszi szántás című képein, festette esőben és vihar után. Apró gémeskút, messzeségbe vesző tanyák, távoli nádkunyhó, az ég és a rónaság uralja képeit.
Alakjai cserzett arcú, komor tekintetű parasztemberek, csikósok és juhászok (Mihály bácsi, Paraszt madonna, Gubások), a puszták népe, akiknek nem sok jutott az örömből. Nőalakjai is mosolytalanok (Asszonyok). Képei visszaadják a konok Alföldet, a táj mozdulatlanságát és az ott élők kiábrándultságát. Kurucz D. sajátos ábrázolásmódja érzelmekkel és emlékekkel teli, tónusai sötétek, visszafogottak, színvilága mégsem szegényes.
A kiállításon látható 41 alkotás a festő családja, a Nemzeti Galéria, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum és a helyi önkormányzat, valamint magánszemélyek tulajdonában van. Kurucz D. művei megtalálhatók szerte a világban, egyikük Urho Kekkonen volt finn miniszterelnök dolgozószobájának falát díszíti.
