A tavaszi szezon nyitányaként Életöröm és nosztalgia címmel nyílt meg az Abigail Galéria eladással egybekötött kiállítása nyolc „elfeledett”, illetve kevéssé ismert festő félszáznál több képéből. A budapesti Váci utcai Millennium Centerben március 2-áig tekinthető meg a tárlat. A drágább képekkel jelentkező bemutatott művészek közül Thorma János kedvenc tanítványa volt P. Kováts Ferenc, akinek egész élete Nagybányához kötődött. Virágcsendéletei mellett most is számos ottani utcarészlet vagy a Zazar-part és a Kereszthegy jelenik meg tájain (250-450 ezer forintos ársávban). A Magyar Nemzeti Galériában is vannak művei P. Bak Jánosnak, akitől most a Sugovica-partot, a Tanyavilágot vagy a Majálist kínálják (150-350 ezer forint között), női alakjait Szépítkező vagy Pihenő címen, a Nomád cigányokért viszont 850 ezret kérnek. A soproni Horváth Dezső Glatz Oszkár-tanítványnak vallotta magát, tőle a Dunántúli őszt vagy a Füredi mólót és a Pesti utcát 90-200 ezer forint között kínálják, sokalakos életképei közül a Vidám látomásért 350 ezer forintot várnak. A címbéli nosztalgia illik a nagyváradi Aggod István munkásságára, aki a századforduló „Körös-parti Párizsát” idézi a ma is álló színház vagy a barokk püspöki palota látványával éppúgy, mint a Letűnt világ vagy az In memoriam Krúdy nagyméretű kompozícióival.
W. I.
