Az új MUMOK nyitó kiállítását röviden így jellemezte Hegyi Lóránd: végre egy tető alatt mutathatjuk be gyűjteményeink különféle területeit - a klasszikus modernektől a kortársakig -, mégpedig történeti és részben tematikus sorrendben. A legalsó szinten láthatók a huszadik század első felének törekvései és nagy egyéniségei az expresszionizmustól és konstruktivizmustól egészen az informel eredményekig, a bécsi akcionizmushoz szorosan kötődő performanszig és body-artig. A következő szinten olyan intellektuális tendenciák képviselői jelennek meg a hatvanas és hetvenes évekből, mint a koncept-művészet vagy a minimal-art, továbbá a hagyománnyal szakító arte povera és a land-art. A bejárati traktus a kortársaké. Az első emeleten a nyolcvanas és kilencvenes évek mértékadó művészeinek reprezentatív alkotásait csoportosították. Két kisebb terembe került a híres Hahn-gyűjtemény, valamint a kortárs közép-európai kollekció. A látványos kupolatérben az osztrák Ludwig-Stiftung fő műveiből az amerikai pop-art és hiperrealizmus vezérfigurái sorakoznak, mivel az ő műveik képezik az alapítványi gyűjtemény súlypontját. Végül a fiatal alkotók törekvéseiből és kísérleteiből a „Factory” részleg nyújt ízelítőt.
A magyar kulturális turista számba veheti a magyar mestereket, a húszas-harmincas évek olykor emigrációba kényszerült modernjeitől a kortársakig. (Előbbieket kronológiai sorrendben, az első szinten keressük, utóbbiakat a hatodik emeleten találhatjuk meg.) A legrégebbi szerzemény Korniss Dezső Zöld-ezüst című, 1962-es, vegyes technikájú vászna 1991-ből. Az 1993-as év termése is kiváló volt. A híres műgyűjtő Kövesdy Pál New York-i kollekciójából ekkor került a múzeum tulajdonába Kassák Lajos két kollázsa és Fekete-sárga olaj-vászon kompozíciója, a papírgrafikák közül Bortnyik Sándor tussal, Ebneth Lajos gouache-sal, Fred Forbát színes ceruzával készült lapja éppúgy, mint Tihanyi Lajos harmincas években készült elvont festménye. A kortársak közül Hencze Tamás kétrészes, 1978-as Rezonáns terét vásárolták meg ekkor és Fehér László 1993-as Pörgőcsigáját. Többesztendős kényszerű kihagyás után került Bécsbe 1996-ban Jovánovics György az évi fehér reliefje gipszből, Hommage Moholy-Nagy Lászlónak címmel. A legközelebbi „jó évjáratnak” 1999 bizonyult - legalábbis Kelemen Károly számára -, amikor a MUMOK tulajdonába jutott két 1978-as munkája, amelyeket grafittal és radírral vitt fel a vászonra, Manzoni aláír egy aktot, illetve Duchamp szemtől szemben címmel. A következő, 2000-es esztendő Pincehelyi Sándornak hozott kettős sikert, amikor megvették annak idején itthon is nagy port kavart, 1973-as olaj-lenvászon kompozícióit, a sarló-kalapáccsal illetve az utcakőből (mint „a proletár fegyveréből”) kirakott ötágú csillaggal. Tavaly Nádler István nagyméretű lenvászonra festett, 1970-es Feszültsége tette teljesebbé a kelet-európai kitekintést.
W. I.
