Marcel van Triest nem véletlenül a világ egyik legkelendőbb navigátora. A SEB-en szolgálatot teljesítő veterán Whitbread-harcos a szoros versenyben tekintélyesnek mondható 50 mérföldes hátrány ledolgozásához segítette hozzá csapatát. Történt, hogy a SEB egyik alkatrésze az első hét erős szeleiben megsérült, pótlására a hajó megállt a Kanári-szigeteken, ám ez korábbi jó pozíciója elvesztésével járt. Van Triest nem tért vissza az élboly útvonalára, hanem attól keletre húzott, és a merész lépés bejött. Míg a többiek alig cammogtak, a SEB -, ha nem is gyorsan, de -, haladt és alig 24 óra alatt, igaz, csak rövid időre, az élre ugrott.
Apropó, cammogás. Történjék bármi, olyan jó időt már nem tud kifogni a mezőny, hogy az eredetileg tervezett 30 napon belül Fokvárosba érjenek a hajók. A második hetet idegölő lötyögés jellemezte és még nem érték el a gyenge szeles időjárásáról hírhedt Doldrums övezetet. Szép időben, 30 fokos melegben - balatoni hajóknál jónak mondható sebességgel - vitorlázni jó, de a Volvo Ocean résztvevői nem így gondolkodnak. A jelentésekből lépten-nyomon kicseng a türelmetlenség és az aggodalom: nem lehet repeszteni, nem tart ki a kajakészlet a befutóig.
Hétfőn délután az öt hajóból álló élbolyban a nagy esélyesnek kikiáltott Illbruck vezetett. Első helyüket már ötödik napja tartják, de előnyük továbbra is csak 11 mérföld. Szorosan a nyomában haladt a News Corp., amely a múlt hét közepén jött föl a negyedikről a második helyre. Az Assa Abloy tartósan a harmadik, a News Corp.-pal majdnem egyszerre előzték meg az addigi másodikat, a Tycót. Az Amer Sports első csapata, történetesen a fiúk hajóznak az ötödik helyen, de eddig nem tudtak beleszólni az első három helyért folyó küzdelembe, ami azt mutatja, hogy ezen a szakaszon később sem lesz sok szavuk a verseny alakulásához. Kár, mert Grant Dalton csapata az egyik, amely nem Bruce Farr által tervezett hajóval megy - a másik a djuice.com, ők most utolsók - és az első napokban megcsillantották a reményt, hogy a gép megszorítja a Farr-flottát: gyönyörű páros versenyt vívtak az Illbruckkal, sokáig tartották is a lépést a német versenytárssal. Ekkor úgy tűnt, a hajó jó és a csapat is felnőtt a feladathoz, ám azóta nem sikerült megismételniük a nagy mutatványt. Az Amer Sports lánycsapata nem tudott lefaragni korábban felgyűlt hátrányából, kicsit több mint 100 mérföld a lemaradása az elsőtől. Mentségükre legyen mondva, egyik spinakkerük a rajt után fél perccel kettészakadt, megjavították, de nyilván nem merik úgy használni, ahogy tervezték.
Hetedik helyre csúszott vissza a bravúros előzést bemutató SEB. Még mindig jóval keletebbre vannak az élbolynál. Keresték is az utat visszafelé, ám ezalatt mérföldről mérföldre elhúzott tőlük a mezőny, azután pedig még a szelük is elment. Vasárnap és hétfőn a vezető ötös csoport 8-12 mérföldes sebességgel haladt, a SEB 4 csomóval döcögött. A nagy kockázattal szerzett nagy nyereségből hirtelen nagy veszteség lett, igaz, Fokváros még messze van.
Az utolsó helyen a djuice.com vitorlázik, hátrányuk az elsőhöz képest 200 mérföld. A hajó és a csapat jól vizsgázott, az első napot az élen zárták, amiből arra lehet következtetni, hogy elméleti sebességük ott még volt olyan jó, mint a többieké. Csakhogy a djuice-on megsérült a nagyvitorla tetejét az árbochoz rögzítő csúszka, egy darabig nem lehetett terhelni. Azóta egyszerűen nem találják magukat. Nem hajtottak végre a SEB-hez hasonló taktikai manővert, sokáig az élboly mögött hajóztak, de a múlt hetet jellemző gyengülés észak felől terjedt dél felé, így kis lemaradásuk egyetlen jó nap kivételével nőttön-nőtt.
M. D.
