BUX 138496.80 -0,72 %
OTP 44360 -1,25 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elkorcsosul az emberiség?

Világegyetemek titkait, napjaink legvisszhangosabb futurisztikus és tudományos témáit vizsgálja a (címében nem titkoltan a közismert tévésorozatra utaló) esszégyűjtemény, voltaképpen vitairat, az IgaZ-akták. Az Athenaeum 2000 Kiadó újdonságának megjelenését a sokkönyves szerző, a Természettudományi Múzeum nyugalmazott főigazgató-helyettese, a biológiai tudományok kandidátusa, Farkas Henrik már nem érhette meg. A kötet egy-egy különösen globális érdekű fejezetének néhány részletét adtuk közre az elmúlt héten, s közöljük befejezésül az alábbiakban.

2001. március 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ha már feltettük a kérdést, ne cifrázzuk a dolgot. Igen, elkorcsosul. Lassan, de folyamatosan korcsosodik az emberi faj. Ezt többnyire nem vesszük észre, a korcsosodási folyamat ugyanis nem mindig halad egyenletesen.
Sokszor meg egyenesen úgy tűnik, hogy valamiféle javulás van folyamatban. A gyerekek – már úgy 1970-től – egyre magasabbak, erősebbek. Egy mai gyerek 18 éves korában talán 20 centivel magasabb, mint a nagyapja volt. Egy 14 esztendős lány már kész nőnek érzi magát. Ezt teszi az akceleráció, a gyorsulás. Gyorsabban következik be a nemi érés, magasabb lesz a gyermek.
Hogy mitől van az akceleráció? A választ is idegen szóval adhatjuk meg. Megszűnt a retardáció (visszatartás). Az 1900-as évek eleje táján a gyerekek nem kaptak meg mindent, amire szükségük volt. Nem kaptak elegendő fehérjét, vitaminokat. Így azután kisebbek maradtak. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a „retardált", azaz kisebb termetű felnőttek „selejtesek" lettek volna. Sok esetben a 40 kilós nagymama sokkal jobban bírta a munkát, mint a 190 centiméter magasra nőtt leányunokája. Meg azután a túlságosan magasra nőtt lányok-fiúk kitűnő kosárlabdázók, de görbült a gerincük, fáradékonyabbak. Jók a sportban, de nehezen bírják a mindennapok fáradalmait. Manapság kevés szó esik az akcelerációról: a világ, az emberiség beletörődött abba, hogy ez már így megy. Hogy a nagy törökverő Kinizsi Pál lovagi páncélját egy mai 16 éves fiú nem tudná felölteni – szűk lenne neki.
Hogy mit tegyünk az akceleráció ellen? Nehéz kérdés, mert azt ugye nem mondhatjuk, hogy ne adjunk meg mindent a gyermeknek. Az akceleráció idővel talán megáll. Az elkorcsosulási folyamat igazi problémái azonban nem szűnnek meg. Lássuk ezeket!
Ma már természetesnek tartjuk, hogy az ember szervezete nem termel C-vitamint. Nem baj, fogyasztunk citromot, paprikát, s ha nem, akkor bekapunk egy C-vitamin tablettát. Az emberi szervezet azonban egyre több hiánnyal küzd majd. A genetikusok azt mondják, hogy ha ez így megy tovább, 150–200 év múlva mindenki cukorbeteg lesz. Az emberi szervezet nem tudja előállítani a szükséges inzulint. És lassan minden második ember allergiás lesz. Egy kis virágpor vagy akár egy kirázott szőnyeg és megvan a baj.
Ha ez így megy tovább, akkor az emberi faj végleg eltűnik a föld színéről. Hogy mindennek mi az oka? Roppant egyszerű. Az ember esetében nem működik a darwini természetes kiválogatódás, az ivari kiválogatódás vagy a mesterséges kiválogatódás. Azt mondják, hogy ha az orvostudomány továbbra is ilyen rohamosan fejlődik, akkor 2300-ra – mindenki beteg lesz. A világért sem mondjuk azt, hogy vissza kellene hozni a darwini „természetes kiválogatódást". Ez ugyanis meglehetősen kegyetlen dolog. Azt a nyúlfiókát, amelyik sántának születik – utoléri a róka. A genetikai hibát nem örökíti. A kiválogatás hatékonysága rendkívül erős. A gyengébb, hiányos adottságokkal született állat nem minden esetben pusztul el, de nem szaporodik. Nem jut párhoz. Így a látszólag igen csekély genetikai hibák is „szelekciós értékűek" lesznek, szerepük van a kiválogatódásban. Ha egy őzbak nehezen tűri a zord időjárást, legyengül, s nem lesznek utódai. A darwini „ivari kiválogatódás" okozza, hogy például a hím harkály szép, tarka színezetű. A nőstény a legtetszetősebb hímet részesíti előnyben. Azt talán mondanunk sem kell, hogy az emberi faj esetében mindez nem játszik szerepet. S persze a darwini „mesterséges kiválogatás" sem lehet döntő fontosságú.
Az ember klónozását egyelőre szinte minden országban tiltják. Pedig egyetlen eszköze annak, hogy egy különösen sikerült génállományt megmentsünk. Abban biztosak lehetünk, hogy az emberiség jövője során egyszer majd úgy vetődik fel a kérdés, hogy hagyjuk-e kipusztulni a gyorsan korcsosodó emberiséget, vagy pedig vessük be a tudomány minden eszközét azért, hogy földünkön megmaradjon az igazán értelmes lény, az ember.
Viszonylag nem is olyan régen – néhány évtizeddel ezelőtt – a humángenetikusok talán biztosra vették azt, hogy az ember, azaz a „homo sapiens" menthetetlenül elkorcsosul. Ma azt mondhatjuk, hogy az elkorcsosulás bekövetkezne, ha a modern tudomány, a genetikai manipulációval nem avatkoznék be a folyamatba. Ma azonban már biztosak lehetünk abban, hogy beavatkozik. Lehetséges, hogy éppen az ember rettegett ellensége, az AIDS-vírus lesz fajunk megmentője. A Pasteur Intézetben folynak olyan kutatások, amelyek célja, hogy leválasszák a vírus „kártevő" részét, s nem marad más, csak a sejtbe behatolást lehetővé tevő mechanizmus; ezt használnák fel gyógyító gének szállítására. Ha ez sikerül, akkor egy felnőtt, akár húszéves ember, genetikailag átalakítható. Elmúlhat a cukorbaja, megizmosodhat. De még a rákbetegség ellen is van – vagyis lesz – védekezés. A baj csak az, hogy mindez – túlságosan is jó lesz. Hogy mi lesz a baj? Az, hogy már ma vannak genetikailag átalakított okos egerek (persze nem embereszűek) és izmos egerek. És akkor lesznek majd a többieknél okosabb és izmosabb fiúk és lányok. De akkor lesznek majd olyanok is, akik a többinél gyengébbek és kevésbé okosak. De ki akar majd ilyen utódot? Mindenki alfa-utódot akar. Erről szól a Gattaca című film. Mert az is baj, ha az embernek minden vágya teljesül. Hogy ez így van, azt az tanúsítja, hogy van ország, ahol már rabolják a nőket. Mert – nincs nő. Ott ugyanis az anyák, családok fiút akarnak, nem lányt. A lányoknak induló magzatok nem születnek meg. Így azután a nemek aránya hirtelen felborult. Mi lesz akkor, ha az anyától, apától függ, hogy milyen okos és erős fia lesz? Mi lesz az esélye egy béna fiúnak vagy lánynak egy olyan világban, ahol mindenki tökéletes.
Az ilyesfajta sci-fi-szerű elképzelések többsége marhaság. Ez azonban biztosan bekövetkezik. Nincs más út. De hogy ez hová vezet?

Király Andrea
Király Andrea

Ez is érdekelhet