Egy nemrégiben megtartott táplálkozási konferencián felettébb meglepő adatot tettek közzé a kutatók: manapság Magyarországon egy ember évente átlag 513 kilogramm élelmiszerből tartja fenn magát. Ennek ismeretében különösen érdemes odafigyelnünk ételeink összetételére, minőségére.
A tények szomorú képet mutatnak. Hazánkban az elmúlt húsz esztendőben alapvetően nem változtak az étkezési szokások. Igaz, kevesebbet eszünk, mint a nyolcvanas években, de például az ínycsiklandó vörösboros marhapörkölt galuskával a kívánatosnál háromszor több sóval és erősebb fűszerekkel kerül asztalunkra. Huszonöt európai ország között elsők vagyunk a zsír, a cukor, és utolsók a zöldség, a gyümölcsök, a tej és a halak vásárlásában és fogyasztásában. Ahelyett, hogy a görögöket követve citromos báránysültet ennénk olívaolajos salátával, még manapság is leggyakrabban sertéshúsból készítjük el az ünnepi ebédet. Rossz táplálkozási szokásaink eredménye, hogy Magyarország lakosságának egyötöde kövér, 30 százaléka teltkarcsú.
Érdemes önmérsékletet tartanunk a kávéfogyasztásban is. Nemcsak azért, mert kevesen isszák cukor nélkül, hanem a kávé vízhajtó hatása miatt is, mivel kimossa az emberi szervezetből a létfontosságú mikroelemeket.
Ezek után megfontolandó a szakembereknek az a tanácsa, hogy ha már ennyire aláesszük az egészségünket, a reggeli kávé helyett igyunk meg egy deci tokaji aszút. Tudták, hogy e nemes ital a rendkívül magas poliamin tartalma miatt is ajánlatos?
Magyar Ágnes
