A román alkotmánybíróság a két beadványt elbírálva mindkét épületről megállapította: a kormány jogszerűen szolgáltatta vissza azokat tulajdonosaiknak. A római katolikus egyháztól elkobzott ingatlanokat a 83/1999-es sürgősségi kormányrendelet juttatta vissza. Az erdélyi római katolikus egyház egykori püspöke, Batthyány Ignác által 1781-ben létrehozott könyvtárat az alapító 1798-ban adományozza „egyházának és Erdélynek”. Ezt a hagyatékot a Társadalmi Demokrácia Romániai Pártjának (PDSR) Fehér megyei szervezete úgy értelmezte, hogy - mivel a trianoni döntés nyomán Erdély Romániához tartozik - a könyvtár a román államot illeti meg. Emiatt a Ioan Rus elnök, jelenlegi prefektus vezette szervezet az alkotmánybíróságnál emelt kifogást a kormányrendelet végrehajtása ellen. A gyulafehérvári római katolikus érsekség fellebbezését előzőleg a bíróság, a törvényszék és a táblabíróság is visszautasította, keddi döntése értelmében azonban az alkotmánybíróság az egyház számára kedvező döntést hozott.
Kozsokár Gábor alkotmánybíró elmondta, hogy a pereskedések ezután a területi bíróságon folytatódnak. Itt azonban nyilvánvalóan nagyobb esélye lesz az egyháznak arra, hogy a bíróság helyi szinten is visszautasítsa a felperesek kérését.
Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek szerint sajnálatos, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan félremagyarázták Batthyány püspök végrendeletét, azt sugallva, hogy a történelmi és művészi értékű könyvtár a román állam tulajdona lenne. „Mi csak a jussunkat akarjuk és bízunk benne, hogy isteni gondviseléssel visszakapjuk vagyonunkat” - állította az érsek. Böcskei László, a Temesvári Római Katolikus Egyházmegye vikáriusa szerint azért is sürgető a Piarista Gimnázium birtokbavétele, mert az épület állapota egyre romlik. Az együttes a XX. század első évtizedében épült Székely László tervei alapján és ma is Temesvár legreprezentatívabb komplexumának számít. Iskolából, szerzeteszárdából, templomból és könyvtárból áll. A templomot már 1971-ben visszakapta az egyház, a többi épületet azonban csak a kormányrendelet juttatta vissza. A tényleges birtokbavételt a Politechnika Műszaki Egyetem akadályozta meg, mely évtizedekkel ezelőtt költözött be. Az oktatási intézmény hasznot is húzott az épületegyüttesből, hiszen annak egyes részeit bérbe adta.
„Eddig is arra törekedtünk, hogy folyamatosan vegyük át az épületet, előbb néhány termet, majd egy épületszárnyat” - jegyezte meg Böcskei László, aki szerint ez nem lehetetlen, hiszen az egyik épületszárny emeletén működik a katolikus iskola és a fölötte lévő szint üres. „Egyelőre mi is megtűrtek vagyunk a saját épületünkben, a tornatermet is csak nagy nehezen tudják a nálunk tanuló gyerekek használni.”
Ugyancsak alkotmánybírósági döntésre vár a kormányrendeletben szereplő zilahi Kálvineum művelődési ház visszaszolgáltatása, amelynek a Királyhágómelléki Református Egyházkerület tulajdonába való visszahelyezését a zilahi polgármesteri hivatal tagadta meg. A zilahi bíróság tavaly decemberben visszautasította az egyház keresetét. A Kálvineum ügyében az elkövetkező hetekben dönt a taláros testület.
Forrás: Krónika (Kolozsvár)
