„A XX. század ujjlenyomata”. Ez a címe a kiállításnak, amellyel a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Történeti Múzeum ünnepli a század- és ezredfordulót. Gerő András történész ötlete alapján Schiffer János főpolgármester-helyettes több száz embert kért fel, hogy nevezzen meg egy a saját életében meghatározónak nevezhető tárgyat s fűzzön hozzá egy történetet.
A vállalkozás megvalósult szándéka szerint kialakult sajátos tárgykavalkád mint valamely közös tenyér vonalainak rajzolatrendszere, megkísérli feltérképezni önmagunk és utódaink számára az elröppenő időt.
Látható sok egyéb közt az Örkény István egyik egyperces novellájának témáját szolgáltató valahai buszjegy, Szepesi György detektoros rádiója, Janikovszky Éva írógépe, Pege Aladár nagybőgője, Béres József cseppjei, Monspart Sarolta tájolója. Ugyanakkor nemcsak ismert személyiségek, de külön fel nem kért jelentkezők is gazdagították a gyűjteményt, az ő tárgyaik teszik ki a bemutatott anyag egytizedét. A tárgyakat és dokumentumokat ábrázoló fotókból álló perontárlat január 10-től látható a Millenniumi Földalatti Vasút állomásain. Az eredeti anyagok a Budapesti Történeti Múzeumba kerülnek, ahol várhatóan február 28-tól tekinthetők meg. A legbővebb összeállítás pedig az interneten kereshető fel, honlapja: www.ujjlenyomat.budapest.hu. A netezők maguk is javasolhatnak újabb tárgyakat, amelyek a világháló virtuális gyűjteményében jelennek majd meg.
A Városháza Kiadó egyébként még az idén könyv formájában is megjelentet egy válogatást a tárgyi és szöveges kollekcióból.
V. A.
