Multinacionális cégek neve manapság nem sűrűn szerepel a kulturális mecénások listáján. A Pannon GSM Távközlési Rt. amellett, hogy hét éve a Magyar Nemzeti Galéria fő támogatója, felkarolta a még főiskolás, tehetséges művészekből álló Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekart. Október első napjaiban már a harmadik évre szóló főszponzori szerződést írták alá.
„És aztán volt egy fiatal, friss, koncentráltan játszó zenekar. Formálisan csüngött mestere pálcáján és hagyta magát sodortatni fergeteges tempójával” - írta az alig négyéves együttesről 1997-ben a Saarbrücker Zeitung. A fiatalos temperamentumot és lelkesedést a legmagasabb művészi színvonallal ötvöző együttes azóta sikert sikerre halmoz. Repertoárjuk Mozarttól Bartókon, Bernsteinen át a kortárs zenéig terjed. Koncertjeiken közreműködött - többek között - Kobayashi Ken-Ichiro, Jurij Szimonov, Izaki Masahiro, Rico Saccani, Lukács Ervin, Kocsis Zoltán, Vásáry Tamás és Szabadi Vilmos. Olyan fellépések vannak a hátuk mögött, mint a Szent Korona fogadása, a köztársasági elnök beiktatási ceremóniája, a Budapesti Tavaszi Fesztivál, rendszeresen zenélnek a gödöllői királyi kastélyban, bérletsorozatuk telt házas és gyakran hívják őket zárt körű hangversenyekre is. Manapság igen kevés fiatal vásárol komolyzenei kazettát, CD-t, ezért minden alkalmat megragadnak, hogy főiskolákon, egyetemeken zenélve szerettessék meg a műfajt. Szakmai elismerésüket mi sem bizonyítja jobban, mint hogy január 18-án ők mutatják be Kocsis Zoltán átiratában Debussy Ariettes Oubliées című darabját. Ezen az estén játszik első ízben a Danubiával az Egri-Pertis zongoraduó. Jövőre olyan neves művészekkel muzsikálnak együtt, mint a magyar származású moszkvai hegedűs, Graf Mourja és a francia zongorista, Marie-Josephe Jude.
Nevüket már a külföldi zeneszerető közönség is megtanulta. Saarland Fesztivál, Valenciai Nemzetközi Fesztivál, berlini Young Euro Classic Fesztivál, Hannoveri Expo, zürichi Tonhalle, St. Gallen: megannyi nagysikerű koncertjük színhelye. Tavaly szeptemberben pedig a Vatikán: Liszt Esztergomi miséjét játszották, II. János Pál pápa jelenlétében.
A zenekar alapítója, művészeti vezetője és karmestere a már nemzetközi hírű Lukács Ervin-növendék, Héja Domonkos, számos hazai és külföldi karmesterverseny díjazottja. Tavasszal debütál a Magyar Állami Operaházban a Bohéméletben, s meghívása van Japánba is.
„Bár a zenekar egyharmad részben „megáll a lábán” abból a rendszeres, ám csekély támogatásból, amit a Nemzeti Kulturális Alapprogram, a Fővárosi Közgyűlés, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, a Soros Alapítvány és a Danubia Szabadalmi és Védjegy Iroda Kft. juttat számunkra, létünk azonban komoly veszélybe kerülne a Pannon GSM mecenatúrája nélkül” - mondta el a NAPI Pihenőnek Héja Domonkos. „E segítség különös szépsége abban rejlik, hogy szemben azokkal a cégekkel, amelyek nem szeretnek kockázatot vállalni és eleve sikeres vagy legalábbis sikerrel kecsegtető dolgokat támogatnak, a Pannon GSM akkor jelent meg a Danubia életében, amikor anyagilag mélyponton voltunk. Sikerben akkor sem volt hiány, de alig ismertek bennünket. Egy fiatalokból álló zenekar „sötét ló”, amelyről nem lehetett tudni, fennmarad-e. Ők vállalták a kockázatot, mellénk álltak és állnak a mai napig. Remélem, azóta bebizonyítottuk: méltók vagyunk a pártfogásra."
Hegedűs Eszter
