A szeptemberi kölni Fotokinán két amerikai cég is bemutatta új digitális fényképezőgépének prototípusát, amellyel élesebb képek készíthetők, mint a hagyományos, filmes gépekkel.
A tradicionális 36 milliméteres film minden kockáján az ezüsthalogenid kristályok milliárdjai vannak az emulzióban, amelyek, amikor a gép zárja kinyílik és fény éri őket, kémiailag változnak. A digitális fényképezőgépek a fény rögzítésére egymás mellett sorakozó szenzorok mozaikját használják, általuk a fényt digitális jellé alakítják, amelyet egy memóriakártyán tárolnak. A jelenlegi legjobb szenzorok 2-4 millió képpontot (pixelt) tartalmaznak. Ezek már kellően éles képet adnak, de csak nagyon korlátozott nagyítást tesznek lehetővé: emlékképeknél nagyobb méretre nagyítás esetén a kép szemcsés. A Kodak új, töltéscsatolású (CCD) szenzorai indium-ónoxid-alapúak és olyan aprók, hogy soronként 4046 található belőlük, ami képenként 16 millió pixelt jelent.
Másfajta, de hasonló sűrűségű szenzorokkal állt elő a Foveon nevű kaliforniai elektronikai cég, amelynek sikerült CMOS (tranzisztorokkal működő) komponenseit 180 nanométeresre, az eddigiek felére miniatürizálni. Ennek a megoldásnak az az előnye, hogy a mikrochipek gyártására használt gépsorokon készíthető, s így olcsóbb lehet a Kodak szenzoránál.
A Kodak és a Foveon digitális fényképezőgépei másfél év múlva kerülnek a piacra, elsősorban a hivatásos fotósok részére. Már csak egy a bökkenő: minden egyes képhez egy 50 megabájtos tárolókártya szükséges, ami legalább száz dollárba kerül, s ez bizony nagyon drága egy 36 felvételre alkalmas film néhány dolláros árához képest.
W. A.
