A karmesterek kiengedték a kezükből az operát. A megváltozott színházi szokások, a próbák számának csökkenése miatt nem jut idejük a színpadi játék előkészítésére. Emellett el is lustultak egy kicsit, amikor teljesen átengedték a színpadot a rendezőknek, pedig a darab lelkét nekik kellene felmutatniuk, állítja Kesselyák Gergely, a miskolci színház zeneigazgatója, a november 17-én bemutatott Rigoletto-előadás karmestere és rendezője. Véleménye szerint Verdi idejében a rendező ha volt egyáltalán csak amolyan közlekedési rendőrként, a színpadi mozgások koordinátoraként vett részt az operák színrevitelében. Csak arra adott utasításokat a szereplőknek, hogy ki honnan jön be, hol megy ki a színpadról, de hogy hol legyenek a hangsúlyok, ki hogyan viszonyul a többiekhez, miért mondja azt, amit mond, milyen asszociációs háttere van a történetnek, azt - a zenemű lényegének megfelelően - a karmesternek kellett meghatároznia. Tehát az operajátszás gyökereihez nyúlt vissza Kesselyák Gergely, amikor vállalta Verdi Rigoletto című művének színpadra állítását. Ahhoz, hogy hiteles legyen az előadás, úgy érezte, a mai korhoz kell igazítani a rendezést. Mivel a televízió, a multimédia, a videoklipek időnként erőszakos nyomására megnövekedett az ingerküszöbünk, hogy azt a hatást érje el, amit eredetileg is szerettek volna az alkotók, az előadásban felhasználta a mai technika által biztosított lehetőségeket is.
A premieren Bede Fazekas Csaba énekelte Rigoletto szerepét, de a későbbiekben Busa Tamás és Györgyfi József is bemutatkozik mint udvari bolond. Mantuai hercegként Nyári Zoltán és Győrfi István lép a közönség elé. Három művész, Bazsinka Zsuzsanna, Eperjesi Erika és Molnár Marica játssza Gilda szerepét, Sparafucile pedig Fellegi Balázs és Horváth Ádám. A további szereplők: Molnár Anna, Vizin Viktória, Kincses Károly, Molnár Erik, Sztankovszky Miklós, Demeter Sándor, Jancsó Dóra, Orth Éva, Kecskeméti Edina, Pécskay Tibor.
A Rigoletto november 25-i előadását azok láthatják majd, akik az idén is Páholy-bérletet váltottak. A magasabb összegért vásárolható belépővel egyrészt a színházat támogatják, másrészt jogot szereztek ahhoz, hogy részt vegyenek az előadást követő partin. Itt találkozhatnak a szereplőkkel, majd pedig ráadásként minden operaénekes egy-egy Verdi-áriával köszönti a miskolci művészetpártolókat.
Filip Gabriella
