BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sikeres a harmadik pillér Szlovákiában

2005. október 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában idén január 1-jétől vált hárompilléressé a nyugdíjrendszer. A társadalombiztosítási igazgatóság (Sociálna Poistovna, SP) adatai szerint január óta 1,028 millió ügyfél jelentkezett át a második pillért jelentő nyolc magánnyugdíjpénztár valamelyikébe, ami minden várakozást felülmúl. Az érintettek magánnyugdíjszámláira 5,5 milliárd koronát (142 millió euró) utaltak át. Az SP ennek ellenére idén nem lesz veszteséges, mivel 2004 végén a tervezett 17,2 milliárd korona többlet helyett 19,5 milliárd korona volt a biztosító számláján. A többletből több milliárd korona még az elmúlt években halmozódott fel, továbbá a biztosító számlájára vezették át a 2004-ben megszűnt Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NÚP) 13 milliárd koronáját is.
A vártnál több megtakarítás részben a reformoknak köszönhető: több mint az egyharmadával csökkent a táppénzen lévők száma, ezért a jelentős többletet mutató betegbiztosítás kategóriájából pénzt csoportosíthatnak át a nyugdíjfolyósításra, amely egyébként az idén már veszteséges volna. A kormány a szlovák gázművek 49 százalékának eladásából befolyó összegből összesen 65 milliárd koronát különített el a nyugdíjfolyósítás átalakítására.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet