Újdonságnak számíthat, hogy az utóbbi hetekben a kiemeltebb ajánlatok között megjelentek a látra szóló magasabb kamatok is. Különösen figyelemre méltó jelenség, hogy a betétekért folyó harcba ilyen módon a legnagyobb magyar bank, a mindig óriási magánbetétet kezelő OTP is beszállt (ekkora lenne a forráshiány?). Persze a részvényesi értékre is körültekintően ügyelő OTP azért csak egy kicsit lépett a kilences kamattartományba. Konstrukcióját ugyanis értéksávosan alkalmazza. A kereken ötmillió forintos betét ennek megfelelően mindössze évi 6,82 százalékot biztosít a reklámtól esetleg elkábult ügyfélnek.
Az OTP persze (megjegyezzük, az Inter-Európa Bankhoz hasonlóan) még ennél is óvatosabb duhaj. A látra szóló betéteknek ugyanis van egy óriási előnye a bankok számára: a kamatot kockázat nélkül tudják viszonylag kedvező szinten tartani. Amennyiben ugyanis a pénzpiaci folyamatok a hozamok csökkenésének irányába hatnak, a bank is azonnal át tudja árazni marketingszempontból vonzó termékét. Hasonló törekvés egyébként már a lekötött betétek esetében is felbukkant. Az Erste ugyanis, amely Bónusz betétjét ismétlődő, kétszer 60 napi lekötéssel kínálja, azt csak egészen apró betűvel jelzi, hogy a második 60-as ciklusra vonatkozóan közben (tehát az első 60 nap leteltének időtartamán belül) is végrehajthat kamatváltoztatást. Mindez egyébként arra utalhat, hogy most meglehetősen nagy a bizonytalanság, ami abból is látszik, hogy a piac az egyik nap kamatcsökkentést vár a jegybanktól, másnap azonban már a kamatemelést sem tartja elképzelhetetlennek. (A betéteseknek erre mindenképpen érdemes figyelniük, mielőtt pénzüket valahol lekötnék.)
Érdekes a CIB által követett gyakorlat. A pénzintézet ugyanis korábban Classic Duó elnevezéssel kéthavi futamidejű betéti konstrukcióját hirdette akciósan. Időközben átálltak a Classic három hónapra. Ez persze még semmilyen kritikát sem válthatna ki, ha közben a Duó kamata nem esett volna jócskán a forrásokért küzdő bankok körében általánosan alkalmazott kamatszint alá. Természetesen nem a CIB az egyetlen bank, amely (joggal) számíthat betétesei figyelmetlenségére vagy lustaságára. A tapasztalat ugyanis az, hogy az egyszer kiszemelt konstrukció mellett sokan akkor is kitartanak, ha annak feltételei az eredetileg varázslatos kamatszint helyett kifejezetten kedvezőtlenre változnak. Érdemes kiemelni még, hogy a Raiffeisen Bank különösebb akciós elnevezés nélkül is folyamatosan magas kamatszintet kínál betéteseinek. Itt ráadásul (csakúgy, mint a CIB esetében) nem értéksávos a meghirdetett kamat. Ha valaki tehát egyetlen forinttal többet helyez el a bankban a kondíciókban szereplő összegnél, már az egész pénz után a magasabb kamatot vághatja zsebre. Ez jelenleg százezer forint felett 3 hónapra 8,15, félmillió forint felett pedig 8,85 százalék.
A nyári betéti akciók egyik legnagyobb nyertesének, a K&H Banknak most érvényes kiemelt betétajánlatai azért nem kerültek táblázatunkba, mert egyetlen összegnél vagy futamidőnél sem lépi túl vagy éri el a kamat a bűvös kilences számot. A legtöbbet most pénzintézetnél a 90 napos Kamatcsúcs K&H Trezor hozhatja. A már egymillió forint felett 8,95 százalékos kamat vonzerejét azonban némiképp leronthatja, hogy ez a pénzintézet (az előbb említettekkel ellentétben) értéksávos kamatot alkalmaz.
