- Az elmúlt években megismerkedhetett a magyar munkastílussal. Van valami különleges a magyar pénzügyi szakemberek mentalitásában?
- A magyarok szerintem nagyon kreatívak és vállalkozó szelleműek. Nem hinném, hogy a szakmában alapvető mentalitásbeli különbségek lennének. A magyarok ugyanakkor igen céltudatosak, és néha - pozitív értelemben - kissé makacs emberek. Úgy tapasztaltam, hogy ha valamit el akarnak érni, akkor minden energiájukat az ügynek szentelik.
- Tapasztalataim szerint a magyarok gondos partnerek, akik alapvetően óvatosan közelítik meg az üzletet. Mihelyst meggyőződtek az adott termék vagy szolgáltatás előnyeiről, sokkal inkább készek elkötelezni magukat az ügy mellett. Nagyon összeszedettek és eltökéltek, amint látják, milyen előnyökkel járnak az üzleti lehetőségek.
- Magyarország élen járt a volt szocialista térség pénzügyi szektorának megváltoztatásában, ám mintha az előny most egyre fogyna.
- Az ország már elért egy olyan szintet, ahonnan a további fejlődés jelenlegi üteme nem tűnik olyan sebesnek. A hangsúly, úgy vélem, inkább a minőségi szolgáltatások, valamint a termékskála bővítése irányába tolódott.
- A magyarok pragmatikus megközelítése elősegítette, hogy a piac az üzletemberek számára kedveltté váljon. A szó legszorosabb értelmében vett „lassulást” én a fizetőkártya-üzlet érési szakaszának tudom be.
- Magyarországot a kibocsátott kártyák tekintetében a jóval nagyobb Lengyelország mellett már Csehország is megelőzi. Mi ön szerint a visszaesés oka?
- A MasterCard márkájú kártyák tekintetében továbbra is Magyarországé a regionális vezető szerep. Véleményem szerint az abszolút kártyaszámok helyett célszerűbb a hasonló méretű piacok fejlődési rátájával kalkulálni, amelyek terméktípusonként igen eltérőek egy-egy országban. Nyugat-Európához képest viszont még van merre fejlődnie a régió államainak.
- A Visa számára Magyarország elég fejlett kártyapiacnak számít, ezért a magyar bankok figyelme nem a kártyák mennyiségére összpontosul, inkább a kereskedőknél lebonyolított kártyahasználatra. A Visa 2003. második negyedévi adatai növekvő kártyahasználatot jeleznek, bizonyítva, hogy a magyarok kezdik megváltoztatni fizetési szokásaikat.
- Az ország méreteihez képest megfelelőnek találják-e a hazai kártyaszámot, ATM-ek számát, illetve a kereskedői elfogadóhelyek számát? Hogy látják, partnereik mennyire elhivatottak a kártyahasználat lehetőségeinek további bővítésében?
- Inkább a bankkártyák számának növekedési ütemét mondanám összhangban lévőnek a magyar piac méretével, ugyanis az ATM-ek száma és az elfogadóhelyek bővülése is elsősorban ehhez alkalmazkodik. A városokban - mindhárom tekintetben - a helyzet jó, a figyelem jelenleg vidékre irányul. A kártyahasználat ösztönzése a pénzintézetek fő célkitűzése. Már jó ideje nemcsak új kártyakibocsátásokban vagyunk érdekeltek, hanem a plasztiklapjait aktívan használó kártyabirtokos réteg megteremtésében is. A 2003-as adataink igen kedvezőek, a magyarok kártyával végzett POS-tranzakcióinak volumenbővülése két számjegyű.
Magyarország kártyaelfogadási hálózata folyamatosan bővül. A Visa fő célja, hogy a lakosságot a jelenleginél jelentősebb kártyahasználatra ösztönözze. Ebben a célban természetesen együttműködünk tagbankjainkkal olyan marketingkampányok kidolgozása érdekében, amelyek célja, hogy elősegítsék ezt a változást. A Visa és bankjai számos sikeres marketingakciót tudhatnak maguk mögött. A Visa fő támogatója a 2004-es athéni olimpiai játékoknak, és bankjaival jelenleg készíti azt a marketingkampányt, amely ehhez a világeseményhez kötődve igyekszik tovább tanítani a banki ügyfeleket.
- Sokan úgy vélik, ahhoz képest, hogy Magyarországon évtizedes története van a bankkártyáknak, még mindig nem tanultunk meg jól bánni a plasztikkal: bár nő, még mindig igen alacsony a kártyás vásárlások aránya. Hogy látják, a fentiek közül ki teszi a legtöbbet és ki a legkevesebbet az ügy érdekében?
- Ez viszonylagos. Ha ezt a tíz évet azzal vetjük össze, hogy az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában a bankkártyapiac több mint negyven év alatt fejlődött ki, akkor Magyarország tíz év alatt igen sokat tett. Ezen a területen aktívabban szeretnénk fellépni, közösen megtanítva az ügyfeleket a kártyahasználatra.
- A fizetési forgalom növelése közös feladat, cégünk e téren állandó támogatást biztosít tagbankjai kereskedői számára, akik a Visa szemináriumain, képzésein és marketingkampányai során szereznek gyakorlatot. Természetesen a bankok is ellátják a kereskedőket a szükséges támogatással.
- Komoly kihívásként jelentkezik a chip-technológiára való átállás. Véleménye szerint partnereik mennyire mérik fel ennek szükségességét, és megtesznek-e mindent, hogy az átállás valóban zökkenőmentes legyen?
- Úgy vélem, a magyar bankok tudják, hogy közeleg a chip-technológia bevezetésének időpontja, és tudatában vannak az átállásra való felkészülés fontosságának. Ha a magyar banki szektort összehasonlítjuk a többi országgal, azt kell hogy mondjam, kiegyensúlyozott és ésszerű ütemben halad a megvalósítás felé.
- Magyarországon a K&H úttörő szerepet vállalt a chipekre való áttérésben. Tárgyalunk más bankokkal is az áttérési lehetőségekről, és néhány projekt már útjára is indult. Megjósolható, hogy lesz némi késés egyes bankok esetében, mivel a chipekre való átállás nem megy végbe egy éjszaka alatt.
- Korábban sokan féltek a magyar piactól, mivel a kártyás visszaélések aránya túl magas volt. Mi a helyzet ma? Mer-e ön kártyával fizetni egy magyar étteremben, benzinkútnál?
- Jelenleg Magyarországon a helyzet megnyugtató, ami a korábban bevezetett szigorú biztonsági intézkedéseknek köszönhető. Természetesen én mindig kártyával fizetek, ahol adódik rá lehetőség.
- Habár a csalások száma folyamatosan igen alacsony szinten marad, ez a Visát és az illetékes szerveket nem töltheti el elégedettséggel. Addig, amíg a probléma létezik, a kártyacég kötelessége, hogy a visszaélések minimalizálására törekedjen.
- A kártya egyesek szerint külön művészeti ág. Van-e kedvenc magyar kártyája, amely szépségével, érdekességével megnyerte tetszését?
- A véleménnyel teljesen egyetértek. Ezen az alig 46 négyzetcentiméternyi plasztikfelületen találkozik a tervezők sziporkázó kreativitása a banki elemzők szigorú és rideg világával: ütközik, keveredik és az it-technológiával körülölelve egy remekművé kristályosodik ki. Számos, szép kártyadesignt tudnék említeni, és mindig türelmetlenül várom a következő kártya megszületését.
- A magyar bankok ezernyi bankkártyával vannak jelen a piacon. Mindenkinek akad észérve, hogy miért egy bizonyos designt választ, mivel a kártyák egyfajta kommunikációs csatornaként működnek a bank és a kártyatulajdonos között. A Magyarországon fellelhető számos kártyadesign eléggé megnehezíti számomra, hogy kiválasszam a kedvencemet. Egyik szebb, mint a másik, mind gyönyörű és vonzó.
