A hazai szállodák külföldi vendégeinek száma az év első nyolc hónapjában 12 százalékkal, a belföldi vendégeké 6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Közel hasonló volt a visszaesés az igénybe vett vendégéjszakák számában: a külföldiek esetében átlag 11 százalékkal, míg a hazai vendégek körében 6 százalékkal maradt el a tavalyitól. Ez utóbbi csökkenés különösen Budapesten volt jelentős: elérte a 14 százalékot, míg a Balatonon az év első nyolc hónapjában 9 százalékkal esett vissza a vendégéjszakák száma - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi jelentéséből. Az év első nyolc hónapjában a magyar szállodák szobakihasználtsága átlagosan 44 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák 53, a négycsillagosok pedig 49 százalékos foglaltságot értek el. A vendégforgalom 32 százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult: a külföldi vendégek 13, míg a belföldiek 23 százaléka vett igénybe ilyen típusú szállodai szolgáltatásokat. A hivatalos célból, illetve konferenciára, kongresszusra érkezést a vendégek 27 százaléka, míg a szabadidő eltöltésére ideutazók 11 százaléka az egészségturizmust jelölte meg utazási célként. Az év nyolc hónapjában 2173 ezer külföldi vendég 6350 ezer vendégéjszakát töltött el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken. Közülük a szlovákok, a kínaiak és a finnek esetében bővült valamelyest a vendégforgalom, de csak a szlovák állampolgárok által eltöltött éjszakák száma emelkedett (31 százalékkal) a tavalyihoz képest, a többieké csökkent.
