BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Válságban is garantáltan jó befektetés?

2009. február 22. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Pár hónapja láttak napvilágot azon hírek, hogy a pénzügyi világválság hatására néhány nagy nemzetközi befektetési alap a földpiacok felé fordul. Példaként hozták fel, hogy egy 300 millió eurós földalapot indított el a német Palmer Capital Investments és az angol Bidwells Agribusiness, amelynek képviselői kifejtették: Nyugat-Európa mellett a jövőben a kelet-közép-európai régióban is terveznek termőföld-befektetéseket. Már ekkor megindultak nálunk is a találgatások: vajon a válság a hazai piacon is elindíthat-e hasonló folyamatokat? Várható-e, hogy a befektetők egy része eben a helyzetben a még viszonylag nyomott árú hazai földterületekben látja a biztonságos befektetés lehetőségét?
A témával kapcsolatban megkérdezett szakértők véleménye megoszlik a kérdésben. Nagy Tibor, az Otthon Centrum fejlesztési-befektetési divíziójának vezetője ezt nem tartja elképzelhetőnek. 2011 májusáig a külföldiek ki vannak zárva a hazai földvásárlásból, és nem tudni, hogy a derogáció feloldódik-e az említett időpontban vagy meghosszabbodik. (A korlátozás a külföldi és belföldi cégeket, illetve külföldi magánszemélyeket a vásárlásból teljesen kizárja, jelenleg nálunk kizárólag magánszemélyek vásárolhatnak termőföldet.) Tavaly ugyan még jó ára volt a gabonának, de éppen a válság hatására csökkentek egyes mezőgazdasági termények árai (például a kukoricáé). Emellett a föld - mint mondja - igen speciális vagyon: helyhez kötött, ami, ha nem helybéli a tulajdonos, nehezíti a jelenlétet, s így bérbeadása, annak nyomon követése is nehézkes. Arról nem is szólva, hogy van olyan kormányzati elképzelés, hogy a jövőben a földalapú támogatást a bérlők kapják meg. Mindezeket figyelembe véve úgy látja: nemigen látható be, hogy a földbe fektetett tőke akár hosszabb távon is olyan haszonnal "működtethető", ami jelentősen felerősíthetné a befektetők érdeklődését.
Ezzel szemben Novák Zalán ingatlanszakértő szerint ha a részvény- és kötvénypiacok jelentősen meggyengülnek, s a banki betétkamatok alacsony szintre csökkennek, az emberek elgondolkodnak: mi az a biztos befektetés, ami a válság ideje alatt is megőrzi értékét. Szerinte ilyen a termőföld, ami stabil. Nem nő meg adott területen az aránya (míg például lakóingatlan esetében újak épülhetnek a környezetben), nem amortizálódik el, egy gazdasági krízis esetén is a helyén marad (szemben például az elértéktelenedett kötvénnyel). Emellett, ha jó minőségű, el- vagy bérbe lehet adni, hiszen művelése tartós megélhetést biztosít tulajdonosának, bérlőjének - ami szintén nyomós érv, ha figyelembe vesszük az élelmiszerek árának folyamatos világpiaci emelkedését.
Fűr Zoltán földbróker úgy véli, a föld testesíti meg azt a forrást, amelyben a haszon és a biztonság együtt van jelen, igaz, a haszon leghamarabb közép- és hosszabb távon realizálódik ezen a területen. A mai válságos időben, amikor nincs lehetőség a nagy nyereség és az alacsony kockázat párosítására, a nagybefektetőknek - akik minden lehetőséget szakszerűen mérlegelnek - a földpiac jelentheti az egyik alternatívát, a hazai családi és vállalkozói befektetéseknek azonban garantáltan jó formája lehet a földvásárlás - állítja.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet