BUX 139914.10 0,21 %
OTP 45880 -0,2 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

...a keleti kereskedelmi tengelyről...

Optimista jóslatok szerint 2009 végére már érezhető változásokat tapasztalhatunk az egyelőre szégyenletes állapotú Kossuth Lajos utca és Rákóczi út küllemében, a térségben érdekelt fejlesztők abban bíznak, hogy a keleti kereskedelmi folyosónak is hívott tengely újra a régi fényében tündökölhet.

2008. április 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Radnóty Zoltán
ügyvezető igazgató, HB Reavis
Nem hiszem, hogy ezt a tengelyt újra fel kellene fedezni, hiszen mindig is erős volt a kereskedelmi funkciója. Bár szerintem csak a Baross térig beszélhetünk egységes területről, a Keleti után egészen más jellemzőkkel kell számolni. Egy igazi sétálós, bevásárlós jelleg komoly változásokat követel Budapest átfogó közlekedési koncepciójában, enélkül nem lehet visszatelepíteni a drága belvárosi butikokat, ahhoz a Kossuth Lajos utca és a Rákóczi út forgalmával mindenképpen tenni kellene valamit. Ugyanakkor néhány kereszteződés átalakulásában látok jelentős tartalékokat, a Blaha Lujza tér mindenképpen remek fejlesztési potenciállal rendelkezik, egyértelműen alkalmas egy high street mall típusú elegáns, az egész várost megmozgató bevásárlóközpont kialakítására, akár a West End alternatívájaként is. Az Astoria és az Erzsébet híd közötti szakasz jövendőbeli szerepét viszont másként látom, és nem hiszem, hogy csupán a parkolás megoldatlansága tartja távol a vásárlókat. Egyszerűen a szűk, zsúfolt járdákon, zöldfelület nélkül nem alakulhat ki az a kellemes, sétálós hangulat, mint az általam példaértékűnek tartott Andrássy úton. A Baross tér és az Örs vezér tér közötti terület egészen más jellemzőkkel rendelkezik, azt gondolom, hogy itt már elindul egyfajta fejlődés az Arena Plazával, ám további kereskedelmi létesítmények megtelepedését itt nem tartom valószínűnek, irodafejlesztésekre azonban különösen alkalmasnak tartom ezt a térséget.

Salamon Adorján
elnök-vezérigazgató, Eston Rt.
Akkor tartom reálisnak a környék kereskedelmi szerepének újraélesztését, ha sikerül speciális funkciókat odatelepíteni. Olyasmire gondolok, mint amilyenné a Falk Miksa utca vált a műkereskedésekkel. Ennek egyik verziója lehet a már elindult tematikus csoportosulás, a Rákóczi úti könyváruházak sora. Az emberséges, sétálásra csábító környezethez azonban azért ennél több kell, parkolás nélkül nem alakulhatnak ki a megfelelő feltételek. A Kossuth Lajos utcában csak a forgalom föld alá vitele hozhat tényleges megoldást, ezzel létrejöhetne egy a déli Váci utcától a Deák térig összefüggő sétálóutca-rendszer. A tengely további szakasza is meglehetősen problémás, hiszen nem elég a főutat revitalizálni. Ha ehhez nem csatlakozik a környező mellékutcák átfogó rendbetétele, továbbra is elmarad innen az a vásárlóközönség, amelyre a fejlesztéseket alapozni lehet. Véleményem szerint inkább csomópontokban gondolkodhatnak a fejlesztők, a Blaha Lujza tér átalakulására az Ablon hotel megépülésével mindenképpen látok esélyt, bár Váci utca sosem lesz belőle. Az adottságai ugyanakkor megfelelőek ahhoz, hogy közfunkciókkal, zöldterületekkel, föld alatti parkolóval a tér teljes területe alatt és a környező mellékutcák rendbehozatalával vonzóvá váljon. Ha a Blaha Lujza tér működni kezd, az hatással lesz a Nagykörútra is mindkét irányban. A tértől a Keleti felé már kizárólag forgalmas, átszállási csomópontokról beszélhetünk - igaz, az Arena Plaza ebből is kilóg -, de egy klasszikus sétány - mint például az Andrássy út vagy a Nagykörút - kialakulását teljesen valószínűtlennek tartom.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet