A jelentős finanszírozási gondok miatt csődvédelmet kér a székesfehérvári székhelyű Cerbona Élelmiszeripari és Kereskedelmi Zrt. - erősítette meg lapunk információit Gosztonyi Gábor vezérigazgató. Erről a társaság szerdai rendkívüli közgyűlésén született döntés. A csődeljárás elindulásával a társaságot 90 napos fizetési haladék illeti meg, az eljárás a hitelezők támogatásával akár egy évre meghosszabbítható. A közgyűlés egy évre arra is felhatalmazta az igazgatóságot, hogy hárommilliárd forintos tőkeemelést hajthasson végre. A vezérigazgató elmondta, hogy egyelőre leépítést nem terveznek, a gondokat friss tőke bevonásával és a működési költségek további csökkentésével szeretnék megoldani.
A nagy múltú, jelenleg a Cerinvest Vagyonkezelő Kft.-n keresztül két magánszemély tulajdonában lévő malomipari cég - amelyet az ágazat több társaságával együtt a GVH a közelmúltban kartellezés miatt elmarasztalt - elsősorban likviditási gondok miatt került nehéz helyzetbe. Több, a Cerbonával kapcsolatban álló pénzintézet októberben felmondta a finanszírozási szerződést és inkasszót nyújtott be számlájára. A mintegy négyszáz dolgozót foglalkoztató társaság a közelmúltban már arról értesítette beszállítóit, köztük a gabonatermelőket, hogy fizetésképtelen. Nettó árbevétele 2007-ben "tetőzött", mintegy félmilliárdos üzemi eredmény mellett megközelítette a 13 milliárd forintot. 2008-ban alig több mint 11,1 milliárdos forgalom mellett 947 milliós veszteséget szenvedett el. Tavaly árbevétele 10,2 milliárdra csökkent, az üzemi eredménye ugyanakkor 476 millió lett. Mérleg szerinti eredménye mindkét évben pozitív volt, 33, illetve 98 millió. Tavaly három céget alapítottak, amelyektől a költségek további csökkentését várják.
